Saçlar Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Uzatılır?

Uzun ve sağlıklı saçlar yapılan bakımlarla ilgilidir. Saça uygulanacak bakım yağları, saç yıkama rutinindeki ufak değişiklikler, saç maskeleri, vitaminler saçı yıpratmadan sağlıklı şekilde daha hızlı uzamasını sağlar.

Saçların daha hızlı ama aynı zamanda sağlıklı uzaması için:

  • Öncelikle bakıma beslenme düzeniyle başlamak gerekir. Sağlıklı beslenmek, bol bol su içmek, günlük yeteri kadar vitamin almak saçı besler. Dışarıdan yapılan bakımlar saçı belli bir noktaya kadar uzatır. Önemli olan bedenin nasıl beslendiğidir. Biotin ve keratin takviyesi saçı uzatıp beslediği gibi cildi ve tırnakları da korur.
  • Kullanılan şampuan mutlaka saç tipine uygun olmalıdır. Saçlar yağlı ise fazla besleyici saç ürünleri kullanmak saça zarar verir. Kuru saçları da yağlı saçlar için olan ürünler aşırı kurutur. Bu nedenle saç tipi iyi tanınmalıdır.
  • Şampuanı mutlaka saç diplerine, saç kremini de saç uçlarına uygulamak gerekir. Saç diplerine gelen saç bakım kremleri saç derisindeki gözenekleri tıkayıp sağlıklı saçların çıkmasını engelleyebilir. Bu nedenle saç bakım kremi saç ortasından başlanıp uçlarına doğru uygulanır. Şampuan da saç diplerindeki kiri ve yağı alması için saç diplerine bol bol masaj yaparak uygulanır. Bu sayede saç dipleri temizlenip ferahlar ve saçlar daha hızlı uzar.
  • Haftada bir kere saç diplerine arındırıcı şampuan kullanmak da saç dibindeki kiri, yağı, tozu, saç bakım ürünlerinin kalıntılarını temizler.
  • Saç fazla sıcak suda yıkanmamalıdır. Soğuk suda masaj yapılarak yıkanan saçlar daha sağlıklı uzar. Çünkü soğuk su ve masaj saç derisindeki kan akışını hızlandırır.
  • Saç bakım yağları da saçı besler ve daha hızlı uzamasını sağlar. Saç için faydalı olan yağlar; hindistan cevizi yağı, argan yağı, tatlı badem yağı, hint yağı, jojoba yağı, zeytinyağı ve biberiye yağıdır. Bunların hepsini değil ancak saçın ihtiyacına göre hazırlanacak karışımlarla saç diplerine veya uçlarına sürmek önerilir. Örneğin; tek başına hindistan cevizi yağı veya argan yağı saç için yeterli gelirken, hint yağı ve badem yağını karıştırıp uzaması için saça uygulamak mümkündür.
  • Bu bakım yağlarını uygularken miktarı iyi ayarlanmalıdır. Saçın ihtiyacı kadar uygulamak yeterlidir. Bu yağları daha sonra saçtan arındırıcı şampuanla beraber çıkarmak gerekir.
  • Haftada bir kere saç maskesi yapmak saçın daha hızlı uzaması için yeterlidir. Bunun için hazırlanan yağ karışımları, vitamin kapsülleri ve bitki çayı esansları kullanılabilir. Örneğin; 1 yemek kaşığı sinameki bitkisi yarım çay bardağı suda kaynatılıp süzüldükten sonra soğumaya bırakılır. B ve E vitamini kapsüllerinden eklenip hint yağı ve tatlı badem yağı katılarak maske yapılır. 8 hafta boyunca yapıldığı takdirde saçların uzadığı gözlenir.

Saç uzatmak zor bir işlem değildir. Önemli olan sadece saça değil bedene iyi bakmakla beraber saç bakımında belli başlı ipuçlarını takip etmektir.

Give a Comment