Saçları Her Gün Yıkamak Zararlı Mıdır?

Kişisel temizlik için oldukça önemli bir yere sahip olan saç bakımı, bazı yöntemlere göre planlanmalı ve uygulanmalıdır. En fazla merak edilen sorulardan birisi de saçların yıkanma sıklığının nasıl olduğudur. Saçların her gün yıkanması, yıkama yöntemine göre zararlı olabilir.

Saçların yıkanma sıklığı kadar yıkama yöntemi de çok önemlidir. Saç yıkama esnasında her seferinde bol miktarda şampuan kullanılması saçların zayıflamasına ve saç derisinin zarar görmesine neden olabilir. Saç dersinin kuruması saç tellerinin nemini kaybetmesine yol açar. Bu gibi durumlarda da saç dökülmeleri görülür ve saçlar cansızlaşır.

Saç derisinde üretilen yağ mineralleri saçların gerek duyduğu bakımı sağlar. Bu nedenle saçların her gün temizlenmesi saçların yetersiz beslenmesine ve daha güçsüz olmasına neden olur. Görüntü olarak rahatsızlık vermediği sürece saçları iki günde bir yıkamak daha doğrudur.

Her gün yıkanan saçlar kurur ve dökülür. Nemlendirici eksikliği hissedilen saç uçlarında kırılmalar ve cansızlaşma meydana gelir. Özellikle sıcak suyla yapılan yıkamalarda saçlar eski canlılığını yitirerek sağlıklı yapısını yitirmeye başlayacaktır. Bu nedenle saçlar yıkanırken ılık su tercih edilmelidir.

Hava kirliliği ve çeşitli fiziksel aktiviteler başta olmak üzere saçların kirlenmesine yol açan birçok unsur vardır. Çabuk kirlendiği için her gün yıkanan saçlarda, şampuana çok dikkat edilmelidir. Kimyasal madde içermesi nedeniyle zararlı olabilen şampuanlar, saç derisine ve yapısına uygun bir şekilde seçilmelidir. Saç derisininin kurumaması için nemlendirici özelliğe sahip olan şampuanlar tercih edilmelidir. Yağlı saçlar, kuru saçlara oranla her gün yıkanmaya daha dayanıklıdır. Bu nedenle kuru saça sahip kişilerin şampuanlarını nemlendirici özellikli seçmesi önemlidir.

Saçların her gün yıkanması durumunda besleyici yağ bakım ürünleri ile saç derisinin nemli kalması sağlanmalıdır. Zeytinyağı başta olmak üzere susam yağı gibi ürünler saçlara uygulanabilecek bakım kürlerinde kullanılabilir. Yapılan bu gibi doğal bakımlarda saç derisi ve telleri her gün kimyasal ürünlere maruz kalmadan bakımlı olabilir. Bu sayede her gün yıkamanın verdiği zarar daha aza indirgenmiş olur.

Give a Comment