Saçları Hızlı Uzatmanın Yolları Nelerdir?

Her ne kadar bakımı zahmetli olsa da birçok kadın saçlarının uzun olmasını ister. Ancak saçların uzama hızı kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu durum temel olarak genetik faktörlere bağlıdır. Saç bakımında bazı noktalara dikkat edilmesi, genetik özelliklerin limitlerinin zorlanmasını ve saçların normalden daha kısa süre içinde uzamasını sağlayabilir.

Saçları Hızlı Uzatmanın Yolları

  • Saçların hızlı bir şekilde uzayabilmesi için dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi beslenmedir. Dengeli ve düzenli beslenerek saçların uzaması için ihtiyaç duyulan besin maddeleri yeterince alınabilir. Ancak beslenme diyetinde protein, omega 3 ve omega 6 yağ asitleri, B kompleks vitaminleri, beta karoten, sülfür ve çinko alımının artırılması ve bol su tüketilmesi saçların uzama hızının artmasında önemli rol oynar.
  • Alkol, sigara, şeker ve kafein saç uzama hızını olumsuz etkilediğinden bu maddelerden uzak durulması saç uzama hızının yavaşlamasını önler.
  • Genel sağlık durumu da saçların uzamasını olumlu etkiler. Bunun için hareketliliğin artırılması, düzenli egzersiz yapılması, stresten uzak durulması, uyku alımının yeterli olması ve dinlenmeye yeterince zaman ayrılması gibi önlemler saç uzama hızının artırır.
  • Hızlı uzaması istenen saçlar olabildiğince yıpratıcı etkilerden korunmalıdır. Bunun için saç şekillendirici maşalar ve fön makineleri gibi saça zarar veren ürünler mümkün olduğunca kullanılmamalı ve saçlara boya gibi kimyasal uygulamalar yaptırılmamalıdır. Güneşli havalarda ise şapka ya da şal gibi aksesuarlarla saçların güneşin zararlı ışınlarından korunması sağlanmalıdır. Yıpranmaması için ayrıca saçlar çok sıkı şekilde toplanmamalı ve uygun tarak ya da fırçalarla nazik şekilde taranmalıdır.
  • Saçların temiz olması da saç uzama hızını destekler. Ancak çok sık yıkanmaları saçların nem kaybederek kurumalarına neden olabileceğinden dolayı saçlar her gün yerine mümkün olduğunca gün aşırı yıkanmalıdır. Saçları yıkamak için kullanılan şampuanların ve yıkama sonrasında kullanılan saç kremlerinin ise saç tipine uygun, kaliteli ve doğal ürünler olmasına dikkat edilmelidir.
  • Saçların daha sağlıklı olması için kırıkların düzenli olarak aldırılması, saç kremi kullanılması, düzenli olarak saç bakım ürünleri ile saçlara bakım yapılması ve doğal maskeler uygulanması gibi önlemler de saçların genel sağlığının iyileştirilmesinin yanında saç uzama hızını da artırır.
  • Özellikle tiroit bezinden salgılanan tiroksin hormonunda yaşanan dengesizlikler, saç uzama hızını olumsuz etkiler. Bu nedenle saç uzama hızının çok yavaş olduğu durumlarda hormon testi yaptırılması gerekebilir. Hormon dengesizliğinin tedavi edilerek giderilmesi de saç uzama hızının artmasını sağlayabilir.

Give a Comment