Saçtan Bit Nasıl Temizlenir?

Bitler eklem bacaklı asalaklardır. Birçok türü bulunan bitlerden saç bitleri ise saçta ve saçlı deride yaşarlar. Yaşamlarını kafa derisindeki döküntüler, yağ ve kan ile beslenerek sürdüren bu canlılar bir baştan diğerine kolaylıkla geçebilir. Özellikle okul ve kreşlerdeki yakın temaslar, toplu taşıma araçlarında koltukların ortak kullanımı ve başkalarına ait eşyaların kullanılması gibi durumlar bitlerin bulaşmasında oldukça etkilidir.

Bitler saçta kendiliğinden oluşmaz mutlaka başka birisinden geçer. İnsan derisi dışında en fazla 2 gün yaşayabilen bu canlılar kirli ve yağlı saçlarda daha kolay çoğalır ve bu özellikteki saçlarda daha sık görülür. Bu nedenle bit bulaşmaması için diğer önlemlerin yanında saçların temiz tutulmasına da dikkat edilmelidir. Saça bit bulaştığında ise biraz zahmetli olsa da bazı uygulamalar ile saçtan tamamen temizlenebilir.

Saçtan Bit Nasıl Temizlenir?

  • Bitlerin saçtan temizlenmesi için en doğal yöntem bitlerin tek tek elle yakalanıp öldürülmesi ve atılmasıdır. Ancak bu yöntem hem oldukça zahmetlidir hem de tüm bitlerin bu şekilde bulunup yok edilmesi neredeyse imkânsızdır.
  • Bitlerin saçtan temizlenebilmesi için en etkili olan yöntem ise bit şampuanlarıdır. Bit şampuanları saçtaki bitlerin solunum sistemlerini felç ederek onları etkisiz hale getirir. Bunun için öncelikle tercih edilecek bit şampuanının bitlerin temizleneceği kişinin yaşına ve sağlık durumuna uygun olmasına dikkat edilmelidir. Prospektüsüne dikkat edilerek gerekli güvenlik önlemlerinin alınması ile kullanılan bit şampuanları saçtaki bitlerin tamamını öldürür.
  • Saçtaki bitler bit şampuanları ile benzer şekilde vazelin ya da mayonez kullanılarak da öldürülebilir. Bunun için saçların bu maddelerden herhangi birisi ile kaplanması ve saçlara bone sarılarak iki saat kadar beklenmesi gerekir. Bu uygulama sonucunda hava ile teması kesilen bitler ölür.
  • Saçtaki bitlerin etkisiz hale getirilmesi için diğer doğal yöntemler ise hindistancevizi yağı ve sirke kullanımıdır. Hindistancevizi yağı saça doğrudan uygulandığında saçı ve deriyi beslemesinin yanında bit öldürücü etkisi de vardır. Ayrıca eşit oranlarda elma sirkesi ve su karıştırılarak da bitleri öldürmek için saça uygulanabilir.
  • Bu yöntemler saçtaki bitleri öldürürken bit larvalarına yani sirkelere etki etmezler. Bu nedenle bitleri öldürmek için yapılan uygulamanın birkaç hafta boyunca devam ettirilmesi gerekir. Ölen bitlerin saçtan uzaklaştırılması içinse sık dişli ve tercihen metal bir bit tarağı kullanılarak saç detaylı şekilde taranır. Bu sık dişli tarakla saçların taranması zor olabileceğinden tarama işlemi sırasında saça saç kremi ya da zeytinyağı uygulanabilir. Bu şekilde ölen bitlerin yanında saça tutunan sirkelerin bir kısmının da çözülmeleri ve saçtan uzaklaştırmaları sağlanır. Her taramadan sonra ise tarak suya batırılarak ya da sirkeye bandırılmış bir havlu ile silinmelidir.
  • Bu uygulamaların haricinde bitleri öldürmek için sinek ilacı ve elma zehri gibi maddeler kesinlikle saça uygulanmamalıdır. Bu maddeler saç derisinden emileceği için kişide zehirlenme durumu ortaya çıkabilir.

Give a Comment