Şekerle Peeling Nasıl Hazırlanır?

Şeker glikolik asit ve AHA yönünden zengindir. Bu maddeler pahalı cilt bakım ürünlerinde bolca kullanılmaktadır. Ayrıca kimyasal peeling yüksek derişiklikte olan versiyonları kullanılır.

Şekerle peeling hazırlamak çok kolaydır. İçine koyduğunuz malzemelerle bu peelingin faydalarını arttırabilirsiniz.

Zeytinyağı+Şeker: Zeytinyağı E vitaminince inanılmaz zengin bir yağdır. Ayrıca gözenekleri tıkamaz ve bu onun bütün cilt tipleri için ideal bir nemlendirici kılar. Cilt ölü deriden arındığı için zeytinyağını daha iyi emer ve böylece cildiniz hem temizlenmiş hem nemlendirilmiş olur. 2xŞeker 1xZeytinyağı oranlarında karıştırabilirsiniz. Yüzünüze ve vücudunuza uygulayabilirsiniz.

Limon+Şeker: Limonda bolca C vitamini bulunduğu gibi B ve E vitaminleri de bulunur. Ayrıca sitrik asit yönünden de zengindir. Bu içerikleri sayesinde cildi fazla yağdan arıdndırır, hücre yenilenmesini hızlandırır, cildin aydınlanmasını sağlar. Ölü deriden arındırılmış cilde etkisi daha fazla olur. 2 kaşık şeker ve 1 kaşık limon suyunu karıştırabilirsiniz.

Süt+Şeker: Sütün içinde B12, A ve C vitaminleri vardır. Ayrıca içinde bulunan laktik asit doğal bir peeling maddesidir. Ciltteki gözenekleri küçültür, yaşlanma karşıtıdır, nem verir ve cildi aydınlatır. 2XŞeker 1XSüt oranında karıştırabilir. Yüzünüze ve vücudunuza uygulayabilirsiniz.

Bal+Şeker: Balda B1, B4, C, E, K vitaminleri bulunmaktadır. Aynı zamanda mineral bakımından çokça zengindir. İçinde bulunan enzimler ve bileşikler sayesinde ciltteki lekelerin koyu lekerin renginin açılmasını sağlar. Anti bakteriyel ve antiseptik özellikleri vardır. Cildi nemlendirir. Çeşitli oranlar tercih edilebilir. Eğer peeling fazla kıvamlı olursa su, limon suyu, süt gibi malzemelerle inceltilebilir.

Duş Jeli+Şeker: Bu iki malzemeyi karıştırarak yine peeling elde edebilirsiniz. Sevdiğiniz duş jeliyle kullanarak onu peelinge dönüştürebilirsiniz.

Bunlara ek olarak dudak için

Hindistan Cevizi Yağı+Taçın+Şeker‘i karıştırarak hem ölü deriden arındıran hem dudakları dolgunlaştıran bir peeling hazırlayabilir. Tarçın dudaklarınızaki kan dolaşımını arttırarak kızarmasını ve dolgunlaşmasını sağlar. Hindistan Cevizi Yağı ise E vitaminince zengin bir yağdır ve dudaklarınızın ihtiyacı olan nemi sağlar. Küçük bir kavanoza koyarak istediğiniz yerde uygulayabilirsiniz.

*Hindistan cevizi yağı yerine, Shea yağı, Kakao yağı, Mango yağı gibi yağlar kullanılabilir.

Yorum Yapınız