Sirkenin Saça Faydaları Nelerdir?

saç

Sirke içeriğinde bulunan maddeler sayesinde saç derisinde çok olumlu katkılar yapmaktadır. Mikrop öldürücü ve antiseptik özelliği sayesinde saç derisinde bulunan zarar verici etkenleri yok eder. Sirke çeşitli maskeler ve kürler içerisinde yer alarak belirli formüller üzerinden saça uygulanıyor.

Sirkenin saç üzerindeki etkilerine değinecek olursak, saç üzerinde birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. Bu etkilerden bazıları şunlardır;

  • Sirke saç tellerin güçlenmesine olumlu katkıda bulunur.
  • Saç derisi problemlerinden kaynaklanan kaşıntı ve kızarıklık gibi problemlerin giderilmesini sağlar.
  • Saç derisindeki sebum salgısını dengeleyerek, saçlı derideki yağ oranına destek verir.
  • Saçların yumuşamasını sağlar.
  • Saçları içeriğinde bulunan maddelerle besleyerek, saçın besin ihtiyacını giderir.
  • Saçları parlatarak, saç derisinde bulunan kepek problemini ortadan kaldırır.
  • Saçların kolay taranmasını ve şekil almasını sağlar.

Sirke ile saç bakımı oldukça kolaydır.4 tatlı çay kaşığı mısır nişastasını 1 çay bardağı sirkenin içine aktararak karışım elde edilir. Elde edilen karışım saç derisine yedirilerek 15-20 dakika boyunca bekletilir. Bekleme işleminin ardından karışımın saç derisi tarafından emilmesinin ardından şampuanınızla yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yıkama işleminin ardından saç derinizin nefes aldığını ve kaşıntı sorunun ortadan kalktığını fark edeceksiniz. Bu karışımı haftada bir defa uygulayarak saç bakımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Sirkenin saç dökülmesine neden olduğuna dair internet üzerinde bilgi kirliliği bulunmaktadır. Sirkenin saça olumlu katkı vermekten başka hiçbir olumsuz yanı yoktur. Sirkeli karışım kullanmalarda dikkat edilmesi gereken nokta sirke uygulamalarını çok sık olarak yapmamaktır. Haftada 1 defa uygulamak yeterli olurken, bu uygulamayı her gün yapmaya çalışmak saç ve saç derisi üzerinde olumsuz etki yapabilir. Sirke uygulamasının ardından saçlarınızı bol suyla yıkayarak, saçlarınızın kuruma işlemini fön makinesi kullanmadan kurumaya bırakmanız son derece yararlıdır.

Give a Comment