Sivilce İzleri Doğal Yöntemlerle Nasıl Geçer?

Sivilceler birçok insanın günlük yaşantısını olumsuz etkiliyor. Zorlu bir tedavi sürecinden sonra iyileşiyor ve geriye yine de izleri kalıyor. Birkaç evde bulabileceğiniz malzeme sivilceler lekeleri üzerinde epey etkili. Onları çeşitli maskelerde kullanabilir, kreminize katabilir, kendi ellerinizle doğal bir temizleyici hazırlayabilirsiniz.

Limon: Sitrik Asitçe zengindir. Bu deride kimyasal peeling etkisi yaratır. İçindeki C vitamini aydınlatıcı serumların vazgeçilmezidir. Sıkça renk açıcı olarak kullanılan limon doğal olarak yüzdeki sivilce lekelerini tedavi eder.

Zerdeçal: Zerdeçal Hint kadınlarının yüzyıllardır kullandığı bir güzellik sırrı. Ciltlerine aydınlık veren maskeler için kadınlar bu malzemeyi maskelerinde kullanmışlardır, hala da dünya üzerinde yaygın olarak cildi aydınlatmak için kullanılmaktadır. Anti bakteriyel özellik gösterdiği için sivilceden sonra ciltte kullanılmasında sakınca yoktur. Zerdeçalla yapacağınız maskeyi eğer dışarıya çıkmayacaksanız günün her saatinde tam tersi ise akşam vakti yapmanız önerilir. Çünkü ciltte bir süre sarı bir leke bırakır. Ama Zerdeçal maskesinden sonra yüzünüzü bir tonikle güzelce temizlersiniz, bu sarı lekelerden kurtulursunuz. Önemli unsurlardan biri alerjiniz olup olmadığınızı kontrol etmeniz.

Bal: Bal içinde bulunan Hidrojen Peroksitle güçlü bir renk açıcıdır. Zaten bir çok sivilce ile ilgili ev yapımı maskenin içinde bal bulunur. Çünkü bal doğal bir anti bakteriyeldir. Bunun üzerine renk açıcı özelliği eklendiği sivilce lekeleri için ciddi bir düşman haline geliyor. Yine cildinizin alerjik olup olmadığına dikkat etmeniz gereken bir durum.

Elma Sirkesi: Elma sirkesinin şifalarını birçok insan bilir. Sivilce tedavisinde olduğu kadar sivilce lekelerinin tedavisinde de etkisi vardır. İçindeki meyve asidi granüllü peelinglerden farklı olarak ciltte mikro soyulmalar yapar. Bu da ciltteki sivilce lekelerinin hızlı olarak iyileşmesine olanak sağlar.

Domates: Domates de doğal bir ağartıcıdır. İçinde olan anti oksidanlarla cildin temizlenmesini sağlar.

Bunlara ek olarak düzenli olarak peeling yapmak (Haftada 2 kereyi geçmeyecek şekilde) cildi hafifçe tahriş ederek yeni deri hücresi oluşumunu tetikleyecektir. Koyu bölgelerin iyileşmesini hızlandıracaktır. Peeling yaparken ince granüllü ürünler kullanın, Şeker gibi büyük granüller zaten akne tedavisinden sonra hassas olan cildinize zarar verebilir. Pirinç unu, kil ve karbonatı nispeten tercih edebilirsiniz.

Yorum Yapınız