Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce

Pek çoğumuz ergenlik dönemlerimizde yani, 12-18 yaş arasında sivilce problemi çekmişizdir. Genel olarak bu yaşlarda başlayan sivilce problemi eğer tedavi edilmezse ve yüzde veya vücudun herhangi bir yerinde kalıcı izler bırakabilmektedir. Sivilceler genelde vücutta yağ oranının yüksek olduğu yerlerde çıkmaktadır. Ergenlik çağında sivilceler yaygın olsa da bazen yaş ilerlemesine rağmen sivilce çıkmaya devam eder.

Genel olarak 3 tip sivilce vardır. Bunlar;

 1. Siyah ve beyaz noktalar şeklinde görülen ve hafif şiddetli ağrılara neden olan sivilceler,
 2. Büyür, sert ve oldukça şiddetli ağrılara neden olan sivilceler,
 3. Oldukça fazla iltihap içeren sivilceler. (Bu sivilcelere püstül de denilmektedir.)

Sivilce nasıl oluşur ?

Sivilcelerin nasıl oluştuğunu anlatalım. İnsan vücudunda bulunan kılların kökleri, hemen deri altındaki yağ bezlerinin içerisine gömülü durumdadır. İşte bu sayede bu yağ bezleri kılın çıktığı noktalarda cilde açılan kanallara sahiptir. Eğer herhangi bir nedenden dolayı bu kanallar tıkanırsa, sivilceler meydana gelir. Bunun nedeni ise sebum denilen ve yağ bezlerinden salgılanan bir maddenin vücut dışına çıkamaması ve tıkadığı yerlerde ölü hücrelerin birikmesidir. Ölü hücrelerin çoğaldığı bölgelerde yani tıkanıklık olan yerlerde bakteriler çok hızlı bir şekilde çoğalmaktadır. İşte sivilcelerde meydana gelen kızarıklıklar, şişlikler ve iltihapların temel nedeni de bu bakterilerdir.

Sivilceler eğer zamanında tedavi edilmezse ve sıkılarak patlatılırsa özellikle yüz kısmında olmak üzere cildin yer yerinde iz bırakabilir. Sivilcenin büyüklüğüne ve cildin yapısına göre oldukça büyük izler kalabilir ve kötü bir görüntü oluşturabilir. Peki, oluşan bu sivilce izlerini gidermek için herhangi bir yol yok mu?

Sivilce izlerini geçiren maskeler

Sivilce
Sivilce
 • Bal maskesi

2 tatlı kaşığı süt, yarım tatlı kaşığı bal, 1 tane yumurta beyazı. Yumurta beyazı köpürünceye kadar çırpılır içine bal ve süt eklenir. Cilde bu maske yedirilir ve 10-15 dakika kadar beklendikten sonra soğuk su ile yıkanır. Yaklaşık 4 günde 1 defa uygulanır ve 3 ay içinde sivilce izleri azalır.

 • Elma sirkesi maskesi

1 yemek kaşığı elma sirkesi, 1 yemek kaşığı su. Elma sirkesine su katılır ve akşamları pamuk yardımı ile ciltte temizlik yapılır. Yarım saat beklenir ve yıkanarak temizlenir.

Sivilce izlerini geçiren bitkiler

Sinir otu

Sinir otu yaprakları ezilir ve suyu cilde masaj yapılarak yedirilir. 30 dakika kadar sonra cilt yıkanır. Sivilcelerin azalması ve izlerinin yok olmasında etkilidir.

Maydanoz

1 litre suya eklenen bir demet maydanoz kaynatılır. Suyun içinden alınan maydanozlar lapa haline getirilerek cilde sürülür. 20 dakika kadar sonra cilt, maydanozun kaynatılan suyu ile yıkanır. 3 günde 1 defa uygulanırsa ciltte yenilenme, izler yok olur.

Marul

1 adet marulu 3 su bardağı içinde kaynatın ve bu karışımla sabah akşam olmak üzere cildinizi temizleyin. Sivilce izlerinin  azaldığını farkedeceksiniz.

Ceviz yaprağı

1 avuç ceviz yaprağını 1 bardak suda kaynatın ve soğutup cildinize uygulayın. Yaklaşık 1 saat sonra cildi yıkayın. Bu uygulama sivilce izlerini azaltır.

Sivilcelerden nasıl kurtulurum?

Aşağıda sıralayacağımız maddeleri uygularsanız büyük oranda sivilcelerden kaynaklı izlerden kurtulmuş olursunuz:

 • Sivilcelerinizle kesinlikle uğraşmayın. Ne kadar kaşınırsa kaşınsınlar asla ve asla sivilcelerinizi patlatmayın. Çünkü sivilcelerin iz bırakmasının en büyük nedeni aslında onları patlatmaktır.
 • Vücudunuzda sivilce çıkan bölgeleri mümkün olduğunca temiz tutmaya çalışın. Eğer yüzünüzde sivilce var ise, sivilcenin bulunduğu bölgeye makyaj yapmayın. Eğer makyaj yaparsanız tıkanıklığın daha sert olmasına neden olursunuz ve sivilceniz daha da büyüyebilir.
 • Bol miktarda su tüketin. Kan dolaşımının hızlanmasına neden olan su, sivilcelerin bulunduğu yerdeki tıkanıklıkların açılmasına yardımcı olacaktır.
 • Eczanelerde sivilce izlerini gidermeye yönelik satılan, çok etkili ilaçlar bulunmaktadır. Bir uzman kontrolünde bu ilaçları kullanabilirsiniz.
 • Son yıllarda çıkan yeni bir yöntem ile cilt yenileme yapılabilmektedir. Lazer ile yapılan bu operasyon ile sivilce izlerinizi yok edebilirsiniz.
 • Sivilcelerinize ve sivilce izlerinizin bulunduğu bölgelere buz uygulayın. Küp şeklindeki buzları bir poşete koyarak her gün 2 kez 15’er dakika olmak üzere cildinize uygulayabilirsiniz.

Give a Comment