Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Sivilceler birçoğumuzun, özellikle ergenlik döneminde karşılaşılan problemlerin başında gelir. Yine birçoğumuz için sivilcelere karşı uygulama yapmak gerekli değildir. Çünkü sivilcelerin çoğu kendiliğinden geçer. Bunun için dikkat edilecek birkaç nokta vardır. Her şeyden önce cildi temiz tutmak gerekir. Bunun için de akşamları cildinizi iyi bir sabunla, köpüren cilt jeliyle yıkamak, temel davranış olmalıdır.

Sivilcelerden kurtulmak için eczanelerden temin edilebilecek ilaç grupları vardır. Merhem, losyon şeklide olan bu ilaçlar cildin fazla yağını alarak, cildin temiz kalmasını, gözeneklerin açık kalmasını dolayısıyla ciltte sivilce oluşmamasını sağlamaktadır. Yüzeysel sivilcelerde bu tip ilaçlar etkili olmaktadır. Ancak bir de yoğun bir şekilde iltihaplı sivilceler yaşayan kişiler için, antibiyotik grubu ilaçlar mevcuttur. Sivilce tedavisi yaklaşık olarak 4-6 ay süreye yayılır. Yani kişiler 7-10 gün içerisinde kurtulmayı beklememelidirler.

Tıbbi ilaçların dışında kullanılabilecek bazı yöntemler de vardır. Bunlardan birincisi, bebek pudrasıdır. Pudrayı sivilceli bölgeye sürerek 2-3 dakika içinde sonrasında silinmesi gerekir. En çok bilinen yöntem ise diş macunudur. Gerekli bölgeye sürdükten 5 dakika sonra yıkanarak etkisini göreceksinizdir. Sivilcelerin daha çabuk kurutması için kullanılabilecek yöntem ise ağız çalkalama sularından listerine kullanmaktır. Limon, sarımsak, cherry domatesi gibi gıdaların içinde bulunan aktidosin maddesi, sivilceleri kuruttuğundan 2-3 gün içerisinde yok olacağını göreceksiniz.

Tedavinin bitimiyle birlikte maalesef ki istenmeyen sivilce lekeleri kalabilmektedir. Bu lekelerin kalmaması içinde, tedavi esnasında temizliğe özen gösterilmesi önemlidir. Cilde uygun temizleyici sabunlar kullanılması gerekir. Yıkama işleminden sonra mutlaka kâğıt havlular kullanılmalıdır. Normal el havluları kullanılmamalıdır. Bu yüzden haftada bir granülsüz peeling kullanılması daha etkili olacaktır. Her akşam yıkayarak arındırıcı maske uygulanmalıdır. Mesela; kil maskesini kullanabilirsiniz. Kilin içerisine soda karıştırarak, haftada bir veya iki kez 20 dakika kadar bekletip sonra durulayabilirsiniz. Erkekler için; sivilcelerin zarar görüp leke kalmaması için, sakal tıraşından sonra mutlaka tonik (gülsuyu ve sade maden suyu karışımı) kullanması gerekir.

Kadınların cilt tiplerine uygun kozmetik maddeler kullanmaları, makyajların temizlemeden ertesi güne bırakılması da sivilce oluşumunu arttıran faktörlerdendir. Bunlara dikkat edildiği takdirde, sivilceler kendiliğinden iyileşecektir. Ancak bazı kişilerde genetik olarak ciltlerin yağlı olması, hormonsal etkenlerden dolayı kendi kendine geçmediğini teşhis edilebilir. İşte bu aşamada bir doktordan destek alınması, faydalı olacaktır.

Give a Comment