Sivilce Nasıl Geçer

Sivilce Nedir

Akne (acne) olarak da bilinen sivilce en sık rastlanılan cilt problemlerinin başında gelir. İnsanların çoğu yaklaşık olarak %85’i özellikle gençlik ve ergenlik döneminde muhakkak sivilce sorunuyla uğraşır. Akne ismini cildimizdeki “P. Acnes” isimli bir bakteriden alır, bu bakteri ciltteki yağ kanallarından içeriye girerek iltihap oluşturur ve tıkanan kanallar bu iltihap sonucu şişer. Ancak sivilcenin ana nedeni bu bakteri değildir, bu bakteri diğer nedenlerle birleşince sivilce oluşturur. Cildimizdeki kıl köklerinden dışarı çıkan kanallar cildimizin altındaki yağ bezelerinden salgılanan sebum isimli bir maddeyi cilt yüzeyine taşır. İşte bu kanallardaki tıkanma, kanalların genişlemesine ve gözenek sorununa neden olur. Eğer kanallar iyice tıkanırsa cildimizde sivilce olarak kendisini gösterir.

Unutmayın sivilce bir cilt rahatsızlığıdır ve bunun için sağdan soldan duyduklarınızı kulaktan dolma bilgileri uygulamanız size faydadan çok zarar verir. O yüzden sivilce tedavisi için doktor kontrolü şarttır. Sivilcenin tek bir nedeni olmadığı için tedavisi de biraz kişiye özgü olmak zorundadır.

Sivilce Nasıl Çıkar

Sivilcenin ilk nedenlerinden birisi kıl foliküllerindeki kalınlaşmadır. Cildimizde milyonlarca kıl hücresi vardır, cildimizdeki kıllar kıl folikülü denen keseciklerde oluşur. Bu kesecikler cildimize kadar uzanan kanallar sayesinde kıllar uzar ve ter ve cildimizde üretilen sebum bu kanallardan cildimizden dışarı salınır. İşte kılları oluşturan keratin üretimi, böbrek üstü bezlerinden salgılanan androjen hormonlarından birisi olan dehidroepiandrosteron sülfat (DHEAS) salınımı artışıyla birlikte keratinositler artar ve buda kıl foliküllerinde kalınlaşma yaratır. Bu kalınlaşma sonucunda kıl foliküllerinden cildimizden atılması gereken sebum ve ter dışarı atılamadığı için akne yani sivilceye neden olarak şişlikler meydana getirir.

Bir başka sivilce nedeni aşırı sebum üretimidir. Cildimizin dengesini korumak için cildimizde bulunan yağ bezlerinden sebum adı verilen yağlı bir sıvı salgılanır. Yağ bezleri hormonal durumların etkisiyle aşırı çalışmaya başlar. Genelde ergenlik dönemlerinde artışa geçen sex hormonları sebum üretimini arttırır. Ayrıca polikistik over (PKO) gibi durumlarda sebum üretimini arttırıcı etki gösterir. Sebum üretimi arttığında cildimizdeki kıl kanallarından atılması zorlaşır ve birikim yaparak cildimizde komedon oluşturur, bu komedonlar, siyah noktalar ve sivilcelere neden olurlar.

Cildimizde doğal olarak bulunan bazı bakteri ve mayalar vardır. Özellikle “P. Acnes”  (propionibacterium acnes) bakterisi ergenlik döneminde veya hormonal değişimlerin olduğu zamanlarda cildin aşırı yağ yani sebum salgılaması sonucu ciltteki yağ kanallarında aşırı ürer. Zaten sivilcelerin cildimizin özellikle yağlı bölgelerinde yüz, sırt, göğüs, omuzlar vb. yerlerde görülmesinin nedeni de ciltteki yağlanmadır. Bakteri artışıyla tıkanan kanallarda sivilceler oluşur.

Cildimizde oluşan tahrişler, bazı alerjiler cildimizdeki dengeyi bozarak kıl kanallarında tıkanmalar yaratabilir. Bu durumlarda cildimiz sivilceler oluşturur. Örneğin cilt bakımında kullanılan bazı maskelerin ve kozmetik ürünlerin sivilce yapmasının nedeni budur. Bazı maddelere alerjimiz olabilir, bu maddelerle temasta sivilce benzeri durumlar oluşur.

Sivilceye Ne İyi Gelir

Sivilceleri yok etmek için sivilce tedavileri ve çeşitli bakımlar yapılır. Bu tedavi ve bakımları belirleyen şeyse sivilcenin nedenidir. Eğer hormonal bir sebum yani yağ üretimi varsa bu neden ortadan kaldırılmadan sivilcelerin geçmesini beklemek hayal olur. Zaten sivilce tedavisinde cilde sürülen topikal ürünler çözüm sunmazsa, haplarla cildin sivilce üretmesi engellenmeye çalışılır.

Cilde uygulanan ve sivilceye iyi gelen maddeler şunlardır;

 • Benzoil Peroksit (Benzoyl Peroxide)
 • Salisilik Asit (Sylicilic Acid)
 • Retinoik Asit (Tretinoin) (Acnelyse ve Tretin gibi kremler)
 • Azelaik Asit (Azelaic Acid)
 • Eritromisin
 • Benzamycin (benzoil peroksit ve eritromisin karışımıdır)
 • Cilde Sürülern Antibiyotikler (Tetrasiklin, Nadifloksasin, Klindamisin, Sodyum Sulfasetamid, Azitromisin)
 • Kükürt ve türvleri (Sulphur, MSM, vb),
 • B3 Vitamini (Niacinamide)
 • C Vitamini (L-Ascorbic Acid)
 • Glikolik Asit (Gylicolic Acid)
 • Laktik Asit (Lactic Acid)
 • Tespih Ağacı Yağı (Neem Oil)
 • Biberiye Yağı (Rosmary Oil)
 • Lavanta Yağı (Lavander Oil)

Yukarıda saydığım maddeler dışında akneye yani sivilceye sürdüğünüzde iyi gelen başka madde yok. Yani cildinize şunu sürün sivilceler kurusun, 1 günde sivilce geçirmek, sivilce kurutucu bitkiler, bitkisel sivilce tedavisi gibi sivilcelere kesin çözüm öneren şeylerden uzak durun.

İlaç olarak alınan ve sivilce tedavisinde kullanılan malzemeler.

 • İsotretinoin (Roaccutane, Aknetrent, Zoratanin, Acnegen)
 • İçilen Antibiyotikler (Tetrasiklin, Doksisiklin, Minosiklin, Eritromisin)
 • Hormonal Tedaviler (doğum kontrol hapları, sprinalakton)
 • Kortizonlu İlaçlar

Yukarıda doktorların sıklıkla başvurduğu sivilce ilaçlarınıda yazdım. Bakın bu ilaçları doktor yazmadığı sürece kullanmayın. Akne Vulgaris (acne vulgaris) bir cilt hastalığıdır ve tedavisini aktarlarda, internette değil, hastahanelerde bulursunuz.

Sivilce Tedavisi

Sivilce tedavisi için doktorunuz sizin için en iyi ilaçları söyleyecektir. Burada doktorunuzun tavsiyesine uymalısınız. Çünkü önce aknenin nedenini belirleyecek olan hekim, sonrasında bu nedenleri ortadan kaldıracak ilaçları size reçete edecektir. Tabi aknenizin durumuna göre topikal yani cilde sürülen ilaçlar veya isotretinoin gibi vücudun yağ salınımını azaltan ağır tedavilere kadar bir dizi tedavi uygulanabilir. Ancak siz sağdan soldan öğrendiğiniz şeylerle sivilcelerinizi geçirmek isterseniz, kaş yapayım derken göz çıkarırsınız.

Sivilcelere Kesin Çözüm

Sivilce tedavileri çeşitli yan bakımlarla desteklenirse sivilce sorunlarınıza çözüm üretmeniz daha kolay olur. Öeneğin daha önce yazdığım sivilce nasıl çıkar yazımda yazdığım sivilceye neden olabilecek şeylerden kaçınmanız oldukça yararınıza olacaktır. Daha sonra uzun uzun bazı konuları işleyeceğimden şimdilik sadece kısa bir özet ve hatırlatma yapacağım.

  • Cildinizde sivilcelenme yapması muhtemel ürünlerden uzak durmalısınız. Bunun için vazelin vb. yağlar, sivilcelenmeye neden olabilecek silikonlar (dimethicone, vb), geri yağlandırıcı maddeler (caprylic/capric triglyceride, peg, peg 40) ile bitkisel tohum yağları (badem, buğday, hndistan cevizi, kakao) gibi şeyleri içeren ürünlerle cilt bakımı yapmayın.
  • Cildinizi bitkisel sabunlarla yıkamayın, bu sabunlar yüksek ph’lı olduğundan dolayı cildin dengesini bozarlar.
  • Cildinizi yıkadığınız jellerin SLS, SLES gibi sülfat içeren maddelerden olmamasına dikkat edin, bunlar komedojenik maddelerdir, bu maddeleri içeren ürünler yerine sülfatsız temizleyiciler kullanın.
  • Salisilik asitli cilt bakımları veya temizleyiciler kullanın.
  • Cildinizde yağlanma azaltacak kükürt yani MSM (Methylsulfonylmethane) ve B3 Vitamini (Niacinamide) ve C vitamini gibi maddelerle bakım yapabilirsiniz.
  • Cildinize ser bakımlar yapmaktan kaçının, limon sürmek, karbonat sürmek, sivilce maskeleri diye size anlatılan şeylerin çoğu yalan dolan.

Yorum Yapınız