Sivilceli Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yağlı Cilt

Bütün cilt tiplerinde bakım oldukça önemlidir. Yüz kişinin hayatı boyunca taşıyacağı bir kıyafet olduğu için ne kadar iyi bakım yaparsa o kadar genç kalmış olacaktır.

Sivilceler Sıkılmamalı

Sivilce
Sivilce

Sivilce yüzün ya da vücudun bazı yerlerinde yağ bezelerinin kir ya da yağ ile dolmasıyla oluşan bir cilt hastalığıdır. Sivilceler beyaz ve çıkık bir şekilde, kızarık ve kabarık ya da siyah bir nokta olarak gözükür. Her zaman yapılan yanlışlardan birisi ise sivilcelerin çıktığı gibi sıkılmasıdır. Çıkan sivilceler cilt bakımı ve cildin sağlığı açısından sıkılmamalıdır. Düzenli ilaç tedavisi ve bakım ile sivilcelerden kurtulmak mümkündür.

İlk olarak cilt bakımının en önemli kısmı yüzün sabah ve akşam yıkanmasıdır. Bu sivilceli ciltler için özel olarak üretilmiş sabunlarla sağlanabilir ya da temizleme jelleri ile de yüz temizlenebilir. Bu ürünlerin içerisinde salisilik asit olanlar tercih edilirse sivilcelerin çıkması engellenir ve kurutulmasına yardımcı olunur. Daha sonra sivilceli cilde sahip kişiler tonikleme işlemi yapmalıdır. Bu şekilde ciltte kalan fazla yağ alınmış ayrıca ciltteki kirlerde yüzden uzaklaştırılmış olucaktır. Ancak tonik uygulamasında bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Pamuğa uygulanan tonik yüze sürülürken bas çek hareketlerle uygulama yapılmalıdır.

Maskeler Çok Sık Uygulanmamalı

Son olarak da sivilceli ciltler nemlendirilir. Yağlı ciltliler içerisinde yağ olmayan su bazlı nemlendiriciler tercih etmelidirler. Kuru ciltliler ise yağ bazlı nemlendiriciler kullanmalıdırlar. Bu nemlendiricilerin içerisinde salisilik asit bulunanlar tercih edilmelidir. Bu şekilde sivilceler daha hızlı iyileşip cilt sorunu ortadan kalkmış olacaktır. Uygulanan bu cilt bakımı yüze oldukça iyi gelerek tedavi süresini ise hızlandırmış olacaktır.

Sivilceli ciltlere haftada bir ya da iki kez maske uygulaması yapılır. Bu sayede cilt yenilenip sivilce çıkması engellenir. Kil maskesi uygulanması sivilcelere çok iyi gelip sivilcelerin oluşumunu engelleyecektir. Kilin sivilce üzerinde tedavi edici etkisi vardır. Doğal killerin uygulanması daha iyi bir sonuç verecektir. Cildin yorulmaması için maskelerin çok sık uygulanmaması gerekir. Yüzünde ve cildinde çok fazla sivilcesi olan kişiler peeling uygulamasından kaçınmalıdır. Aksi halde peeling sivilceleri daha fazla artıracaktır.

Give a Comment