Sivilceli Cilt Maskesi Nasıl Seçilir?

Sürekli sivilce problemi yaşanan ciltlerde temizlik ve bakım diğer ciltlere göre daha fazla özen gerektirir. Aksi durum sivilcelerin daha da kötüleşmesine ve çoğalmasına yol açabilir. Bu açıdan seçilecek ürünlerin içeriğinin bilinmesi ve cilt tipine uygunluğunun kontrol edilmesi gerekir. Sivilcelerin etkisini en aza indirilmesi ve cildin rahatlatılması amacıyla yapılan maskelerde de aynı durum söz konusudur. Ayrıca yüz maskelerinde ciltteki sivilcelere zarar vermemesi açısından uygulamanın kullanım sürelerine ve maskeleri uygulanış şekillerine dikkat edilmelidir.

Sivilceli cilt tiplerinde genellikle kullanılan yüz maskeleri akne tedavisi açısından etkili ürünler olduğu için yüzde fazla bekletilmeden çıkartılmalıdır. Maskenin yüzde uzun süreli bekletilmesi ya da ürünün kullanım talimatlarına aykırı davranarak önerilen sürenin aşılması deride tahrişe neden olabileceği gibi sivilce sorununun daha da kronikleşmesi ile sonuçlanabilir.

Sivilceli ya da akne eğilimli ciltlere kullanılacak maskelerinin güçlü ancak, yumuşak ve aşındırıcı olmayan yapılarda bulunması gerekir. Bu tip ciltlerde kullanılan yüz maskeleri, sivilceleri temizlemenin yanında sivilce izlerini tedavi etme amaçlı da kullanılır. Bu sebeple sivilceli cilt tiplerinde daha çok ciltteki sivilcelerin kurumasında etki eden ve ciltte bakteri oluşumunu önlemeye yardımcı olan salisilik asit ve eritromisin içerikli maskeler önerilir. Akne eğilimli cilt tiplerinde tercih edilecek ürünler arasında nane ve limon içerikli doğal ürünlerden yapılmış cilt maskeleri de rahatlıkla kullanılabilecek ürünler arasında yer alır.

Sivilceli ciltlerde gözeneklerin temizlenmesi ve yağ kontrolünün sağlanması amacıyla haftalık olarak kil maskeleri de kullanılır. 10-15 dakika bekletilerek yıkanan kil maskesi sonrasında cilde mutlaka tonik uygulanmalıdır. Ayrıca sivilceli ciltlerde arada bir nemlendirici maskelerin kullanılması da tavsiye edilir. Ancak kullanılacak nemlendiricilerde aranan şart su bazlı olmalarıdır.

Give a Comment