Sivilceli Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Peeling

Cildin yapısından kaynaklı veya hormonal sebeplerle yaşanan sıkıntıların başında sivilceler gelir. Bu tür soruna sahip ciltler için sivilcelerin önlenmesi adına bakım ve temizlik açısından daha hassas davranılması gerekir.

Sivilceli cildin temizliğinde dikkat edilecek en önemli unsur ellerin temizliğidir. Sivilcelerin nedeni kirlilik olmasa da kirli bir el sivilcelerin daha da sorunlu bir hale gelmesine sebep olabilir. Bu nedenle cilt temizliği yapmadan önce el temizliğine dikkat edilmelidir. Genel olarak bu tür ciltlerde günde iki kez temizlik yapılması sağlıklı sonuçlar verecektir. Sürekli cildi yıkamanın doğal cilt yapısını bozduğu göz önünde bulundurulduğunda sağlıklı olan cilt temizliğinin yatmadan önce ve sabah yapılmasıdır. Akşamları gün içerisinde yüzde bulunan kozmetik ürünlerin temizliğini çok önemlidir Sabahları da makyaj yapmadan cilt temizlenmeli ve güneş kremi kullanılmalıdır.

Ancak yüz temizliğinde sabun kullanımından mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Bazı kimyasal maddeler sebebiyle sabunlar cildin ph değerini yükselterek bozulmalara neden olabilir. Böyle bir ihtimale karşı doğal yollarla ya da yüz yıkama jelleri ile yapılacak temizlik sivilceli ciltler açısından daha sağlıklıdır. Eğer bir sabun kullanımı söz konusu ise cildin ph değerine yakın sabunların kullanımı tercih edilmelidir. Diğer sabunların kullanımında ise bol su ile durulanmalıdır. Ayrıca lanolin, gliserin tarzı maddeler veya badem yağı ile temizlik desteklenerek sabunun tahriş etkisi en aza indirilmelidir.

Sivilceli ciltlerde tahriş edici diğer bir unsur aşırı ovmadır. Bunun yanında ovarak temizleme iltihaplı bölgelerin daha da rahatsız edici bir boyuta ulaşmasına neden olabilir. Bu amaçla yüz temizliğinde ılık su ile parmak uçlarını kullanarak daha yumuşak hareketlerle masaj ve sonrasında havlu ile kurulama yapılmalıdır.

Sivilceli ciltler için en etkileyici temizleyicilerden biri bitkisel yollardan elde edilen salisilik asit içerikli kimyasallardır. Hem siyah noktaların hem de sivilcelerin etkisini azaltmaya yardımcı olan salisilik asit kullanımı temizlik yanında tedavi amaçlı da tercih edilir. Bakterilerin yok edilmesinde ve yağ üretiminin azalmasında etkili olan salisilik asitler gözeneklerin açılmasına da yardımcı olurlar. Ancak salisilik asit içeren ürünlerin kullanımı sırasında açık yaraların olmamasına dikkat edilmelidir. Salisilik asit yanında glikolik asit ve çinko gibi maddeler içeren temizleyicilerde bu tür ciltlerde rahatlıkla kullanılabilir.

Sivilceli ciltlerde makyaj temizliği temizleme sütleri ile rahatlıkla yapılabilir. Bu tür ürünlerin kullanımında cilt su ile iyice durulanmalı ve ardından tonik ile temizlenmelidir.

Genel olarak sivilceli ciltlerde temizleme amaçlı kullanılan ürünlerde amaç sivilceleri tamamıyla yok etme çabasından çok çıkması yüksek ihtimal sivilcelerin engellenmesidir. Doğru şekilde yapılacak temizleme yöntemleri yanında sivilceli ciltlerde havlu dahil tüm ürün kullanımlarının kişinin özel kullanımında olması önemlidir. Bunun yanında sivilceler ile oynanmamalıdır.

Give a Comment