Sivilceyi Kurutan Bitkiler Nelerdir?

Sivilce

Ergenlik döneminde hat safhaya ulaşan sivilce, kişiyi rahatsız eden bir hastalıktır. Geçici bir dönem dahi olsa, sivilcenin varlığı hem acı vermekte hem de özgüveni sarsmaktadır. İşte bu nedenle sivilce tedavisi için bir çok yöntem kullanılır.

Sivilcelerin geçmesi için kimi zaman kremler kullanılırken, kimi zaman ise ilaçlar kullanılmaktadır. Bu tarz kimyasalların kullanılması çok risklidir. Özellikle ilaçların verdiği zarar çok tehlikelidir. Sivilce hapları olarak bilinen bu ilaçlar, hormonların düzenlenmesini sağlarken psikolojik bozukluklara sebep olabilmektedir. Ayrıca kalp için de zararları vardır.

Sivilcelerden kurtulmak ve bunu doğal yolla gerçekleştirmek istiyorsak, bazı bitkilere ihtiyacımız var demektir. Sivilce tedavisinde kullanılan çokça bitki vardır. Cilde zararları olmaksızın, cildi yumuşatmak ve cildi beslemek gibi faydaları bulunmaktadır.

Portakal, sivilce tedavisinde kullanılabilecek bitkisel yöntemlerdendir. Kullanımı şu şekildedir. Öncelikle portakal incecik rendelenir ve rendelenen parçalar ezilir ve bir paket kabartma tozuyla karıştırılır. Daha sonra kremsi bir dokuya sahip olan portakal, yüze maske şeklinde uygulanır. Günlük 15-20 dakika sivilceli bölgeye uygulanarak, doğal yolla sivilcelerden kurtulabilinir.

Günde bir adet haşlanmış patates tüketmek, sivilcelerden kurtulmak için etkilidir. Patates vücuttaki yağ oranını dengeler. Birkaç gün düzenli olarak tüketilen haşlanmış patatesin, çok faydası olacaktır.

Sivilcelerden doğal yolla kurtulmak için, bitkisel çay tüketmek de çok faydalıdır. Örneğin lavanta çay gibi 10 dakika kısık ateşte pişirilip, demlenir. Haftada iki ya da üç kez içilir. Kısa süre içerisinde sivilcelerden kurtulmuş olunur.

Ayva çekirdeğini bir süre suda bekletip hazırlanan kür de sivilcenin kurumasında etkilidir. Jölemsi dokuya sahip olacak olan kür, her gün yüze uygulanır. Ve kısa süre içerisinde sivilceleri kurutur. Bunun yanında aloe  vera yaprağı da sivilcenin kurumasını sağlar. Yaprağın içindeki akışkan sıvı sivilceli bölgelere sürülür. Birkaç gün tekrarlanan bu yöntemle sivilceler kurutulabilir.

Kısacası sivilcenin kuruması için birden fazla yönteme başvurulabilir.  Önemli olan şey, tedavinin birini uygularken yarım bırakıp, diğerine başlamamaktır. Ayrıca bu süreçte sivilcelere dokunulmamalı ve yüz temiz tutulmalıdır. Makyaj malzemelerinin seçimine dikkat edilmeli olabildiğince kimyasal kozmetik ürünleri yüze sürülmemelidir.

Give a Comment