Siyah Noktalardan Kurtulma Önerileri

Pek çok kadının ortak sorunu olan siyah noktalar, temiz ve duru bir cildin en büyük düşmanlarından biridir. Özellikle yağlı cilde sahip kişilerde sıkça karşılaşılan bir sorundur. Eğer siyah noktalardan bir an önce kurtulmazsanız, bu noktaların sivilcelere dönüşmesine engel olamazsınız.

Herkes bakımlı ve güzel olmak ister. Fakat cildimizdeki siyah noktalar olmadık yerlerde can sıkabilir. Bu yazımızda cildinizin güzelliğini bozan siyah noktalara karşı alabileceğiniz tedbirleri ve uzmanların siyah noktalardan kurtulma önerilerini görebilirsiniz.

Siyah Noktalara Kesin Çözüm

Cilt, insanın korumada en çok önem verdiği ve kusursuz olmasını istediği organıdır. Cildin üzerinde siyah noktaların oluşmasıyla aynadaki görüntümüz canımızı sıkar. Cildimizde gördüğümüzde rahatsızlık veren ve sayıları giderek artan bu siyah noktalardan kendi yöntemlerinizle kurtulmaya kalkışmayın.

Cildinize yapacağınız bu tür bir müdahale iltihaplanmalara neden olabilir ve sivilcelerin daha da çok yayılmasına yol açabilir. Bu tür büyük problemlerde uzmanlara başvurmak en doğrusu olacaktır.

Alkolden uzak durun

Ergenlik dönemindeki değişimler, bilinçsiz diyet, çok fazla alkol tüketimi gibi sebeplerden dolayı cildimizdeki siyah noktaların oluşmasına neden olan en büyük etkenler.

Aslında en doğru yol cildimizde siyah noktalar hiç oluşmadan önlemimizi almaktır. Fakat böyle bir probleminiz varsa canınızı sıkmadan onlardan kurtulmanız da artık hayal değil.

Elbette güzel bir cilde sahip olmak için ilk şart temiz bir cilt. Bu sebepten dolayı cildinizi düzenli olarak yıkamayı ihmal etmeyin.

Peki siyah noktalardan nasıl kurtulacağız?

Peeling yapın

Ciltteki ölü deriyi atmaya yarayan en önemli uygulamalardan birisi de peeling. Haftada 1 ya da 2 defa peeling uygulamak daha sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olmanızı sağlar. Evinizde peeling hazırlayabilirsiniz ya da kozmetik ürünler satan bir mağazadan kaliteli bir peeling ürünü alabilirsiniz.

Bu işlemin ardından yapılacak buhar banyosu cildinize yumuşaklık kazandırmakla birlikte gözeneklerin açılmasını sağlayacaktır. Böylece siyah noktalardan kurtulmak için en uygun ortam hazırlanmış olunur.

Dezenfekte edin

Peeling yapılarak gözeneklerin açılmasıyla temizlenen cilt alkol içeren bir losyonla dezenfekte edilerek gözeneklerin tekrar kapatılmasına da yol açar. Bu yöntemi ayda bir kez uygulayarak güzel ve siyah noktalardan temizlenmiş bir cilde sahip olabilirsiniz.

Yoğurt ve limon

Uzmanlar bir kase yoğurda limon suyunu ekleyerek elde edeceğiniz karışımı, gözlere değdirmeden cildinize sürdüğünüzde, sivilceleri kuruttuğunu ve siyah noktaları yok ettiğini söylüyor.

Give a Comment