Tahriş Olmuş Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımının devamlılık gerektirdiğini herkes bilir. Aylarca yaptığınız düzenli cilt bakımını bir hafta aksattığınızda sonuç hiç de hoşunuza gitmez. İşte cilt bu kadar hassasiyet gerektiren bir öneme sahiptir. Sağlıklı bir cilt için bunları söylemek mümkünse bir de fazla hassas ya da tahriş olmuş cilt bakımının ne boyutarda bakıma ihtiyaç duyduğunu kestirebilmek pek de zor değildir.

Tahriş olmuş bir cilt bakımında nelere dikkat etmek gerekir?

Tariş olmuş bir cilt yoğun bakım, aynı zamanda da hassasiyet gerektirir. Bunu bilerek hareket etmek, ciltte oluşmuş tahribatın kısa sürede iyileşmesi için önemlidir.

Ciltte egzamadan kaynaklı bir cilt sorunu varsa besleyici özelliği bulunan zeytinyağıyla bakım en doğru seçim olacaktır. İçinde zeytinyağı bulunduran kozmetik ürünler kullanabilirsiniz. Ancak bunlar ne kadar doğal oldukları idiaa edilirse edilsin cilde zararlı kimyasallar içerir. Bunun önüne geçmek için en doğru uygulama direkt zeytinyağı uygulamasıdır. Saf zeytinyağıyla cilt bakımı, cildinizin kısa sürede iyileşmesini sağlar.

Cildinizde yoğun kızarıklık söz konusuysa maden suyu sizin için ideal bir seçimdir. Özellikle kaşıntılı kızarıklıklar maden suyu sayesinde yatışacaktır. Maden suyu doğal mineral deposudur. Bu nedenle günlük cilt bakımında da güvenle kullanabilirsiniz.

Eğer tahriş bölgesi göz kapaklarıysa durum biraz daha fazla hassasiyet gerektirir. Bu gibi durumlarda kesinlikle kozmetik ürün kullanmamanız önerilir. Mineralli doğal sularla bakım yapmak en iyisidir.

Salatalığın cilt üzerindeki iyileştrıcı etkilerini kullanmalısınız. Bunun için yarım salatalığı blender yardımıyla parçayın vecildinize uygulayın. 15 dakika boyunca bu maskeyi yüzünüzde bekletin. Daha sonra sadece ılık suyla yıkayın. bu uygulamayıcildinizdeki tahriş geçene kadar sabah akşam, tahriş geçtikten sonra da cilt bakımının devamı için günde 1 kez sabahları uygulayabilirsiniz.

Cildinize soğuk kompres uygulayın. Bunu, ıslak bir havluyu yarım saat buzdolabında bekletip yüzünüze uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Bunlara ek olarak özellikle uyuduğunuz zamanlarda yatak odanızda bir buhar makinesi çalıştırın. Bu sayede tahriş olmuş cilt rahatlar, eski formuna kavuşur. Buhar makinesini her mevsim rahatça kullanabileceğiniz gibi kış aylarında ekstra destek sağlayabilirsiniz.

Give a Comment