Tatilde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yaz aylarının da gelmesi ile birlikte tatil planları artar. Yapılan tatil planlarında her şeyden önce cildiniz için yapacağınız bakımlar son derece önemlidir. Tatil öncesinde yapılacak pek çok şey olduğu gibi tatiliniz süresince de cildinize özen göstermeli ve cildinizi bakıma almalısınız.

Tatilde yapacaklarınızın yanında tatilinize gitmeden öncede yapmanız gerekenler olacaktır. Örneğin manikür, pedikür ve epilasyon, peeling ve kese gibi işlemleri tatilinize gitmeden birkaç gün öncesinde yapmış olmanızda fayda var. Çünkü cilde yapılan bu uygulamalar ciltte tahrişlere neden olabilir. Tatil öncesinde eğer cildinizin daha kolay bronzlaşmasını isterseniz 2-3 seans solaryuma girebilirsiniz.

Tatil öncesi hazırlıklarınızı tamamlarken yanınıza almanız gerekenleri de saymakta fayda var. Yazın kavurucu sıcağına karşı cildinizi korumak için cilt tipinize uygun yüksek koruma faktörü içeren bir güneş kremi mutlaka yanınıza almalısınız. Tatilinizin özellikle ilk günde sadece koruma faktörlü bir krem kullanmalısınız. Sonrasında isteğinize göre bronzlaştırıcı özelliğe sahip kremlerden kullanabilirsiniz.

Saç Bakımı: Saçlarınız için havuz veya deniz sonrası bakımını sağlayacak bir bakım kremi mutlaka edinmelisiniz. Çünkü deniz suyu saçlarınızı son derece matlaştırır. Kolay şekil alan bir saça sahip değilseniz yanınızda mutlaka saç bandı veya şapka bulundurmalısınız. Bunun yanında tüm vücudunuza kullanabileceğiniz bir nemlendiriciyi mutlaka yanınıza almalısınız.

Cilt Bakımı: Yüzünüz içinde ayrı bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Fakat yaz aylarında kullanacağınız ürünün su bazlı olmasına dikkat etmelisiniz. Tatildeyken fazla makyaj yapmaktan kaçınmalısınız. Bu sebeple yanınıza makyaj malzemesi alırken aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz.

Ayak Bakımı: Ayak topuklarınız da yapılan tatillerde sertleşebilir. Bunu önlemek açısından yanınıza topuk törpünüzü ve kreminizi almalısınız. Bunun yanında birkaç renk oje de yanınızda bulundurursanız bozulan ojelerinizi tazeleyebilirsiniz. Böylece tatil süresince ayaklarınızın bakımını sağlamış olursunuz.

Bronzlaşma: Tatil süresince birkaç saat dışında kesinlikle güneş altında kalmamalısınız. Özellikle öğlen saatlerinde güneşin kavurucu sıcağından kendinizi ve cildinizi korumalısınız. Vücudunuzu yavaş yavaş bronzlaştırmanızda fayda var. Bronzlaşan bacaklarınızın ve dekoltenizin daha parlak görünmesini istiyorsanız kullandığınız bir allığı büyük bir fırça yardımıyla buralara sürebilir ve harika bir görünüm elde edebilirsiniz.

Makyaj: Tatil süresince makyajınızla kalmamaya özen göstermelisiniz. Kullandığınız maskara ve eyelinerın da suya dayanıklı olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde hoş olmayan görüntüler oluşturabilirsiniz. Tuzlu suyun cildinize faydası vardır. Fakat tatilinizde havuz kullanmaktan yana iseniz havuzdan çıkar çıkmaz duş almalısınız.

Yorum Yapınız