Thai Masajı Nasıl Yapılır?

Yoğun iş temposu ve stresli günlerin verdiği hem mental hem de fiziksel hasarı gidermenin en iyi yollarından biri güzel bir masajdır. Bu masajlardan en meşhuru da insanı rahatlatmasıyla ünlü Thai masajıdır.

Beden ve ruhun tedavisine dayanan, çok eski zamanlardan beri uygulanan Thai masajı, sinirlere uygulanan baskıyla vücudu gevşetir ve sinileri yumuşatarak stresin giderilmesine yardımcı olur.

Normal masajdan çok farklı

Genel olarak ovulma ve sıkma yöntemiyle yapılan masajın aksine Thai masajında uzman kişiler, esnetme ve germe yöntemleriyle kişiye müdehale eder. Ayrıca bu masajın uzmanları sinirlere uyguladıkları baskıyla da kişinin stresini atmasına yardımcı olur. Thai masajı, stresi azaltıp yorgunluğu aldığı gibi vücuda enerji vermesi ve kan dolaşımını artırmasıyla da ünlüdür.

Ayaklar

Thai masajı, vücudun farklı bölgelerine uygulanabilir. Bu bölgelerden ayaklar, oldukça önemlidir. Vücuda giden bütün sinirlerin ucunu barındıran ayak tabanına yapılan doğru masaj, kişinin hem bedenen hem de ruhen huzura erişmesine yardımcı olur. Ayak masajında, masajı yapan kişi sinir uçlarını bildiği için oralara belirli şiddetlerde baskı uygular. Baskı uygularken daha çok başparmağını kullanır. Daha sonra ayak itme, çekme ve germe gibi hareketleri uygulayarak rahatlamayı artırır.

Bacaklar

Bacaklara da basma, çekme, esnetme ve germe hareketleri uygulanır. Eklemler ve kaslar iyice rahatlatılır. Uzman kişi, bacaklara masajı yaparken kendi el ayak ve dizlerini kullanır. Masaj yapılan kişi dışarıdan bakıldığında şiddetli çekiştiriliyor gibi gözükse de bu yapılan baskılar ve çekmeler kas kütlesi yoğun olan bacak bölgesini iyice rahatlatır. Kas kütlesinin yoğun olduğu ve birçok sinirin geçtiği bacak bölgesi, Thai masajında en önemli ve en çok zaman alan bölgelerden biri olarak kabul edilir.

Sırt bölgesi

Sırt ve bel bölgesine de çeşitli germe hareketleri ve baskılarla Thai masajı uygulanır. Burada kollardan yardım alınarak yapılan germeler ve sırtın hangi bölgelerine nasıl baskı yapılacağı oldukça önemlidir.

Boyunla bitiriş

Boyun bölgesinde Thai masajı yapılırken uzman kişiler oldukça dikkatlidir. Boynu esnetme ve döndürme hareketleri daha çok uygulanır ve vücudun yükünü taşıyan omirilik ve eklemlerin iyice rahatlatılması kişinin diri bir vücuda kavuşmasını sağlar. Hassas bir bölge olan boyuna yapılacak baskı ve esnetme şiddeti kişinin rahatlaması için oldukça önemlidir.

Give a Comment