Tırnak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Tırnak

El estetiğinde sağlıklı tırnaklar önemli bir yere sahiptir. Temiz ve sağlıklı görünen tırnaklar temel el bakımının esasını oluşturur. Sararmış, kırılmış ya da uzadıkça çatlayarak iki kat olan tırnaklar hem estetik açıdan oldukça iticidir hem de sağlık açısından bir şeylerin yolunda gitmediğinin işaretidir.

Tırnakların Bakımı Nasıl Olmalı?

Tırnak
Tırnak
  • Tırnakların temel bakım basmağını temizlik aşaması oluşturur. Yoğun bir iş ortamı mevcutsa mutlaka tırnaklar kısa kullanılmalıdır. Bununla birlikte uzun tırnakların temizliği için tırnak fırçaları kullanılmalı ve günlük temizlik bu fırçalarla yapılmalıdır.
  • Tırnakların çabuk kırılmaması için ilk önlem güçlendirilmeleri, daha doğrusu darbelere karşı koruyucu tabaka ile kaplanmalarıdır. Bunun için en geçerli yol tırnak cilası kullanmak, koruyucu özellikli ojeler sürmektir. Ancak sürülen koruyucu ojenin sık değiştirilmesi önemli bir ayrıntıdır.
  • Tırnakların sağlıklı uzamaları ve güzel görünmeleri için belli aralıklarla diplerdeki etlerinden arındırılması gerekir. Bunu yaparken çok dikkatli olunmalı ve kişisel ürünler tercih edilmelidir. Tırnak bakımının kuaförlerde yapıldığı durumlarda ortak kullanım ürünleri değil kişinin kendi ürünleri kullanılmalıdır.
  • Tırnak bakımı için belli aralıklarla tırnakların boyu kısaltılmalı ve mutlaka kesme işleminden sonra törpülenmelidir. Tırnaklar kesilirken el ve ayak tırnaklarında farklı şekil uygulanmalıdır. El tırnakları için sağlıklı kesme şekli yuvarlak yani hilal şeklinde kesimken ayak tırnaklarında düz kesim şarttır. Düz kesim sayesinde ayak tırnaklarında batma riski en aşağı çekilmiş olur. Mümkünse manikür ve pedikür ile tırnak bakımı profesyonel bakımdan geçmiş olur.
  • Tırnaklarda belli dönemlerde şekil bozuklukları yaşanabilir. Bunun fark edilmesi halinde hemen yumuşatıcı formdaki ojelerden kullanılmalıdır. Bu ojeler ile yumuşayan tırnaklar eski ve düzgün şekline daha kolay dönecektir.
  • Sağlıklı tırnaklar için doğal yağlar da tercih edilebilir. Bu ürünler ve uygulamalar sayesinde tırnaklar kaybettiği sağlığına tekrar kavuşurken sağlıklı tırnaklar da bu özelliklerini uzun zaman koruyabilirler. Limon tırnakları güçlendirmeye yardımcı olur. İstenirse tek başına kullanılan bu doğal ürün zeytinyağı ile kullanıldığında oldukça etkilidir.
  • Limonun dışında adından söz ettiren diğer bir ürün de badem yağıdır. Üstelik sadece tırnak bakımı değil el bakımında da etkilidir.

Give a Comment