Tırnak Cilası Nasıl Sürülür?

Tırnak

Tırnaklarda parlak bir görüntü oluşması için kullanılan, renksiz kozmetik ürününe tırnak cilası adı verilir. Birçok çeşidi bulunan tırnak cilaları hoş görüntü oluşturmak için kullanıldığı gibi, tırnak yemelerinin önüne geçmek içinde kullanılır. Tadı acı olduğu için tırnak yiyen insanlar için caydırıcı niteliğe sahiptir.

Kısaca tırnak cilasının faydaları şunlardır; tırnağa bakımında etkin rol oynar. Uzun tırnak tercih eden kadınlarda ise tırnakları daha bakımlı gösterecektir.

Tırnak cilası tırnakları güçlendirir. Özellikle tırnak kırılmalarını çokça yaşayan kadınlar için sert cilalar üretilmektedir. Bu cilalar tırnağın yapısını güçlendirmekte ve kırılmaları en alt seviyeye düşürmektedir.

Gelelim tırnaklara cilanın nasıl sürülmesi gerektiği hususuna. Tırnaklar öncelikle bol su ile yıkanıp kurulanır. Daha sonra parmaklar düz bir zemin üzerine yerleştirilir. Bunu yapma sebebimiz cilayı sürerken dağılmamasıdır. Daha sonra cila hafif çalkalanır. En küçük parmaktan başlayarak sürme işlemine başlanır. Fırça cilaya batırılıp çıkartılır. Fırçada kalan fazla cila şişenin ağız kısmına sürülerek giderilir. En küçük parmak sabit tutularak, fırça tırnağın dip kısmından başlayarak sürülür.Bu işlem iki kez yapılır. Her parmak için iki kez sürmek yeterli olacaktır. Fırçayı tırnağın çevresindeki kısımlara sürmemeye dikkat edilmelidir. Eğer sürüldüyse de aseton yardımıyla kurumasını beklemeden temizlenmelidir. Bütün parmaklara ayrı ayrı cila sürüldükten sonra kuruması beklenir. Tek kat cila yeterli değilse, ilk sürülen kuruduktan sonra ikinci kat sürülebilir.

Cila ojeye göre daha dayanıksız ve çabuk bozulmaya müsaittir. Hal böyle olunca cilanın daha dayanıklı olmasını isteriz. Bunun için cila sürülmeden evvel içine birkaç damla limon damlatılıp buzdolabında bekletilebilir. Bu sayede cila daha dayanıklı hale gelir. Ayrıca koyu renk oje kullanmadan önce, tırnak cilası sürmek ojenin daha rahat çıkartılmasını sağlar. Koyu renk ojeyi çıkartırken hep izi kalır. Bu yöntemle ise oje çıkartılırken iz oluşmayacak ve daha kolay çıkacaktır.

Kullanım biçimi olarak tırnak cilası ojeden çok da farksız değildir. Uygulama işlemi benzerdir. Fakat yapı olarak farklılık gösterebilirler. Tırnak cilası ojeye göre daha sağlıklı ve gündelik hayatı kolaylaştırıcıdır. Oje yerine tırnak cilası tercih edilmelidir.

Give a Comment