Tırnak Morarması Nasıl Geçer?

Tırnak

Tırnakların sağlığı, tırnak dokusunun sağlamlığının yanında tırnak altında kalan bölgenin rengi ile de anlaşılmaktadır. Normalde pembemsi bir renkte olan bu doku bazı durumlarda mavi-mor renk alabilmektedir. Tırnaklarda meydana gelen morarma, dokulardaki oksijen yetersizliğinden meydana gelen bir rahatsızlıktır. Genellikle ayak tırnaklarında görülen morarma, dikkat edilmesi gereken bir durum olup bazı faktörlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Akciğer hastalıkları, kalp rahatsızlıkları, mantar enfeksiyonları, yanlış ayakkabı tercihi ve tırnakların uzun oluşu tırnak morarmasına sebep olan faktörlerin başında gelmektedir.

Tırnak morarması tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Ancak tırnaklarda meydana gelen morarmanın tedavi edilebilmesi için öncelikle morarmaya sebep olan faktörün doğru bir şekilde tespit edilmesi gerekmektedir.

Tırnak Morarması Nasıl Geçer?

Dar ayakkabı giyilmesinden ve ayak tırnaklarının uzun olmasından kaynaklanan morarmaların giderilmesinde öncelikle morarmaya sebep olan bu faktörlerin ortadan kaldırılması gerekir. Bunun için öncelikle ayak tırnak bakımı iyi yapılmalı ve tırnaklar fazla uzamaları beklenmeden kısaltılmalıdırlar. Ayrıca dar ayakkabılar yerine daha rahat ayakkabılar tercih edilmelidir. Yaz aylarında özellikle önü açık ayakkabı, sandalet ve terlik modelleri tercih edilmelidir. Bu önlemlere rağmen tırnaklardaki morarma geçmezse bu durumda doktora başvurulması gerekir.

Mantar enfeksiyonlarından kaynaklanan tırnak morarmalarının geçmesi içinse öncelikle mantar tedavisi yapılmalıdır. Mantar tedavisinde hekimin tavsiyesine göre oral yoldan alınan haplar ve tırnağa uygulanan ilaçlar kullanılabilir. Ancak mantar tedavisine ara verilmeden devam edilmelidir. Özellikle ilerlemiş mantar enfeksiyonlarının tedavisi birkaç ay boyunca devam edebilir. Bu sebeple tırnaklardaki morarmaların giderilebilmesi için hekimin tavsiye ettiği mantar tedavisine mutlaka uyulmalıdır.

İç hastalıklardan kaynaklanan tırnak morarmalarının giderilmesi içinse morarmaya sebep olan hastalığın teşhis edilmesi gerekmektedir.  Yapılan tetkikler sonucunda tırnakların morarmasına sebep olan hastalık belirlenir ve öncelikle bu hastalığın tedavisi yapılır. Akciğer, kalp, karaciğer ve böbrek gibi organlardan kaynaklanabilen tırnak morarmasının tedavisi, hastalığın ciddiyetine göre uzun soluklu olabilir. Ancak hastalığın tedavi edilmesi ile birlikte tırnaklardaki morarma da ortadan kaybolur.

Give a Comment