Tırnak Morarması Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak Morarması Nedenleri ve Tedavisi

Sağlıklı tırnaklara sahip olmak daha doğrusu sağlıklı bir yaşama sahip olmak herkesin hayali olabilmektedir. Zira sağlığımız en büyük mirasımız ve hazinemizdir. Sağlıksız tırnaklar bireyleri hayatlarında sıkıntılara sokabilecek durumlar arasındadır. Tırnaklarda morarma genel olarak ayak tırnaklarında karşılaşılan bir durum olup tıp literatüründe “siyanoz” adı verilmektedir.

Tırnak morarması oluştuktan sonra tırnaklar üzerinde bir kalınlaşma sorunu da beraberinde gelebilmektedir.

Tırnak Morarmasının Nedenleri Nelerdir (Tırnaklarım Neden Morarıyor)

Tırnak morarmasının oluşması için farklı nedenler olabilmektedir:

  • Tırnakların morarması aslında vücuttaki oksijen seviyesinin yeterli olmamasından kaynaklanmaktadır. Mesela astım hastaları nefes almakta zorlanan kişilerdir. Buna bağlı olarak vücut yeterli oksijeni alamadığında tırnak morarması ortaya çıkabilmektedir. Tırnaklarınız morarmış ise nedenini de bilmiyorsanız en yakın uzman doktora başvurmanız önemlidir.
  • Tırnak morarmaları sağlıksız ayakkabı kullanımından dolayı da görülebilmektedir. Ayakları sıkan ayakkabılar, aşırı düz veya uzun topuklu ayakkabılar, parmakları sıkan sivri uçlu ayakkabılar ve dar ayakkabılar da bu duruma sebep olabilmektedir. Zira bu saydığımız ayakkabı türleri ayak parmaklarına bir baskı uygulamaktadır ve bu baskı sonucu parmaklar morarıp kalınlaşabilmektedir.
  • Tırnakların uzunluğu da tırnak morarmasına neden olabilmektedir. Ayakkabıların ön kısmına temas eden tırnak baskıdan dolayı geriye doğru itilmekte ve bu sayede geriye itilen tırnak üzerinde bir morarma görülmesi söz konusu olabilmektedir.
  • Tırnak mantarı da tırnaklarda morarmaya neden olabilmektedir. “dermatofit” adı verilen organizmalar tarafından oluşan bir hastalık türüdür ve tırnak yatağına yerleşen bir  enfeksiyon söz konusu olabilmektedir. Tırnak hastalıkları yaşayan bireylerin yarısın “tırnak mantarı” tarafından oluşmaktadır.

Fakat yukarıda verilen maddeler dışında ağır bir darbeye maruz kalma veya parmağa binen yük sonucu da morarma görülebilmektedir.

Mantar Belirtileri

  • Tırnaklarda pulluklar
  • Ayak tırnaklarında acı
  • Tırnak altında kir
  • Tırnaklarda yeşil, sarı ve kahverengi gibi renklerin oluşması

Tırnak Morarması Tedavisi

Tırnak

Tırnak

Bu sıkıntının tedavisi hastalığa bağlı olarak değişebilmektedir. Eğer içsel bir hastalıktan dolayı tırnaklar morarıyorsa bunun tedavi süreci uzayabilmektedir. Astım, bronşit, kalp hastalığı gibi durumlar sonucu tırnak morarması oluşabilmektedir ve böylece süreç uzayabilmektedir.

Mantardan kaynaklı bir morarma söz konusu ise mantarın giderilmesi amaçlanır ve bu sorun ortadan kalktığında morarmanın da ortadan kalkması söz konusu olabilmektedir.

Sağlıksız ayakkabılar sonucu gelişen bir morarma söz konusu ise doğru ayakkabı tercihi sonucu morarmanın kalktığı görülmektedir. Fakat bu hemen olan bir durum değil fakat fazla da uzun sürmemektedir. Kaliteli ayakkabıların tercih edilmesi gereklidir.

Yorum Yapınız