Tırnak Nasıl Çabuk Uzatılır?

Tırnak

Konu güzellik olduğunda el ve tırnak bakımı oldukça önemlidir. Ojenin, takıların daha hoş görünmesi için tırnaklar sağlıklı ve uzun olmalıdır. Peki tırnaklarınızın uzamadan kırılmasını önlemek ve güçlü olmasını sağlamak için neler yapmalısınız?

  • Beslenme

Dengeli beslenme ve yeterli su tüketimi genel sağlığınız için gerekli olduğu kadar tırnak sağlığınız için de önemlidir. Yeteri kadar su tüketilmediğinde tırnaklar tabaka tabaka soyulacak, kolayca kırılacaktır. Bu yüzden su tüketimine özen göstermelisiniz. Aynı şekilde yetersiz ve yanlış beslenme özellikle yaz aylarında yapılan sağlıksız ve katı diyetler tırnaklarınızın uzamasını güçleştirir. Ne olursa olsun vücudunuzun ihtiyaç duyduğu protein, mineral ve vitaminleri almalısınız.

  • Suyla Temas

Tırnakların suyla temas ettiğinde uzadığını çokça duyarız fakat tırnakların suda uzun süre kalması yumuşamasına ve kolay kırılmasına sebep olur. Bulaşık yıkarken ve diğer temizlik işlerinde eldiven kullanmaya özen gösterin. Eldiven kullanamadığınız durumlarda ise tırnaklarınız yumuşamışken sert kapakları açma gibi zorlayıcı hareketlerden kaçının.

  • Manikür

Manikür tırnak diplerini ölü deriden arındırır, bu yüzden düzenli yapıldığında tırnakların daha sağlıklı ve hızlı uzamasını sağlar. Kare yerine yuvarlak şekilde törpülemeniz tırnaklarınızın kırılma riskini azaltacaktır. Ayrıca manikür esnasında tırnaklarınızı ileri geri değil, hep aynı yönde törpülemelisiniz.

  • Oje ve Aseton

Tırnak bakımı hakkında yanlış olan bir algı da tırnakların kırılmasının ve soyulmasının önüne geçmek için sürekli oje sürme düşüncesidir. Sık sık oje sürülen ve hava alamayan tırnaklar zamanla zayıflar ve sararır. Hem bu kötü görüntüden kaçınmak hem de tırnaklarınızın sağlıklı kalmasını sağlamak için mutlaka haftada bir kaç gün tırnaklarınızı havalandırmalısınız. Unutmayın, sağlıksız tırnaklar çabuk uzayamazlar.

Sık oje kullanımına bağlı olarak aseton kullanımı da tırnakları yıpratır. Alkol içermeyen asetonları tercih etmeli, her aseton kullanımından sonra tırnak güçlendirici kremler kullanmalısınız.

  • Bakım

Güçlü ve sağlıklı tırnaklar için gün içerisinde nemlendirici krem kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Bunun yanında haftada iki defa uygulayacağınız bakım kürleri sayesinde kısa zamanda farkı görebilirsiniz. Limon suyu ve zeytinyağını karıştırarak tırnaklarınıza masaj yaparak sürebilirsiniz. Yine evde kolaylıkla yapabileceğiniz diğer yöntem ise sirkeyle tuzu karıştırarak tırnaklarınızı ovmaktır. Bu kürler doğal yollarla tırnaklarınızı güçlendirecek, hızlı uzamasını sağlayacaktır.

Give a Comment