Tırnak Nasıl Küt Törpülenir?

Tırnak

Hepimizin saçı,gözü, vücudu nasıl farklıysa, el ve tırnak yapımız da farklıdır. Bazılarımız var olan tırnak yapısından memnun olmaz,değiştirmek ister. Son zamanların trendi de küt(kare) tırnaktır. Hem kullanım kolaylığı hem de pratik görünümü ile tırnak şeklini değiştirmek isteyen kadınların ilk tercihi olmuştur.

Elbette ki kare(küt) tırnak her kadında aynı şıklıkta durmaz. Ellerinizin ve parmaklarınızın yapısı tırnak şeklinizle pararlel olmalıdır. Eğer uzun ve ince parmaklarınız varsa kare tırnaklar tam size göredir. Ancak daha etli ve kısa parmaklarınız varsa sizin tırnak tipiniz oval- yuvarlak olmalıdır. Böylece parmaklarınız daha uzun ve ince görünecektir.

Tırnaklarınızı küt olarak törpülemek için öncelikle doğru törpüyü kullanmalısınız. Tırnaklarınıza zarar verecek ya da katman katman ayıracak bir törpü tırnak şeklinizin kalıcı olmasına engel olur. Törpüler kısaca : kağıt,metal,tahta ve cam olmak üzere dört’e ayrılır.  Bunların içinde en yaygın kullanılanı metal törpülerdir  fakat doğru bilinenin aksine bu törpüler uzun vadede tırnaklarınıza zarar verir. En zararsız törpü türleri cam ve kağıt olanlardır.

Küt tırnaklar için yapmanız gereken şey onları istediğiniz boya gelecek şekilde uzatmaktır. Tırnaklarınız uzadıktan sonra bir tırnak makası yardımıyla tırnaklarınızı düz bir hat boyunca kesiniz. Burada dikkat etmeniz gereken tırnaklarınızı doğru bir şekilde kesebilmektir. Bombeli tırnak makasları düz bir tırnak elde etmek için uygun değildir. Seçeceğiniz makasın ucu  düz olmalıdır. Makası sadece bir defa kullanarak tırnaklarınızı kesiniz yani sağdan ya da soldan tırnaklarınızın  kenarlarını da kesmeyiniz.

Çünkü sağdan ya da soldan olarak iki adımda tırnaklarınızı kısaltırsanız şekli oval olarak kalmaya devam edecektir.Tırnaklarınızı dilediğiniz boydan daha kısa kesmemek için törpü işlemini de göz önünde bulundurarak 1-2 mm daha uzun bırakınız.Sonra cam ya da kağıt törpünüzü kullanarak tırnaklarınızı düz bir hat boyunca törpüleyiniz. Kenar kısımlarını ise hafifçe törpüleyerek sivriliğini alınız.Törpünün diğer bir yüzü olan kısmı ile pütürlü görünümü engelleyiniz.Son olarak tırnaklarınızı bir tırnak fırçası ile sabunlu bol suda yıkayınız.Bu işlem tırnak sağlığınız için çok önemlidir.çünkü tırnak temizliği tırnak sağlığınız ilk şartıdır. Son olarak dilediğiniz bir renk oje ya da cila ile işleminizi tamamlayınız.

Give a Comment