Tırnak Neden Yavaş Uzar?

Tırnak

Tırnaklarımız, el ve ayağımızın güzel bir görünüm kazanması adına önemli unsurlar olarak bilinir. Tırnaklar, saçlar gibi ana maddesi keratin olan ölü hücrelerden oluşur. Tüm canlılar keratin üretir ve üretilen fazla keratin tırnak, saç, tüy gibi sürekli uzayan yapılar sayesinde vücuttan atılır. Bu yazımızda tırnaklarımızın neden yavaş uzadığına ve bu sorunun nasıl tedavi edilebileceğine ilişkin birtakım bilgiler vereceğiz.

El ve ayak tırnakları deri altından çıkarlar. Çıktığı yerde tırnak çok ince ve dayanıksızdır, uzadıkça tırnaktaki keratin maddesi arttığından kalınlığı ve dayanıklılığı da artacaktır. Tırnak parmak derisine bağlıdır dolayısıyla uzadıkça rahat bir şekilde ilerlerler. Uzayan tırnak ölü hücrelerden oluştuğu için kesildiği zaman acı hissedilmez. Bu durum saçlarımız için de geçerlidir.

Tırnak Neden Yavaş Uzar:

Tırnağın uzamasına neden olan şey deriye bağlandığı yer yani matrixtir. Tırnak matrixteki keratin hücreleri tarafından üretilir ve ileriye doğru ittirilir. Tırnağın uzama prensibi bu şekildedir. El tırnakları ayak tırnaklarına oranla daha hızlı bir şekilde uzar. Hamilelik dönemlerinde tırnaklar daha hızlı bir şekilde uzar.

Tırnakların yavaş uzamasının en önemli nedenlerinden biri vitamin eksikliğidir. B7 vitamininin eksikliği tırnakların yavaş uzamasına neden olacaktır. Diğer nedenler şu şekildedir:

  • Yetersiz beslenme nedeniyle tırnaklar yavaş uzar.
  • Yorgunluk tırnak uzama hızını etkileyen etkenlerden biridir.
  • Sinir, stres her hastalığı olduğu gibi tırnak uzama hızını da olumsuz yönde etkiler.
  • Kronik nedenlere bağlı hastalıklar tırnakların yavaş uzamasına neden olur.
  • Hastalık nedeniyle kullanılan bazı ilaçlar tırnakları yavaş uzatır.
  • Yaşlandıkça tırnak uzama hızı azalacaktır.

Tırnakların Yavaş Uzaması Sorunu Karşısında Uygulanacak Tedavi:

Tırnağın yavaş uzamasına neden olan sebep kullanılan ilaçlar ise bu ilaçlar bırakılmalıdır. Kronik hastalık nedeni ile bu sorun oluşuyorsa bu hastalık tedavi edilmelidir. Tırnak uzamasının yavaşlığı bu tarz sebeplere bağlı değil ise biotin yardımı ile bu sorun giderilebilir. Biotin B7 ve H vitaminlerini bir arada bulunduran bir maddedir. Günde sabah ve akşam olmak üzere 2 kez tırnağa sürülerek kullanılabilir. Biotin, ayrıca tırnağın dayanıklılığının ve kalitesinin de artmasına yardımcı olan bir maddedir.

Give a Comment