Tırnaktaki Beyaz Lekeler Nasıl Geçer?

Vücudun en hassas bölgelerinden olan tırnaklar, çeşitli hastalıkları da beraberinde getirmektedir. Her ne kadar önemsiz görülse de bir çok bakteri tırnak yoluyla bulaşmaktadır. Ayrıca mikropların ya da kimyasal maddelerin  tırnaktan kana direk karışabileceği unutulmamalıdır.

Tırnaklarda çeşitli hastalıklar oluşur. Bunlardan bazıları tırnak batmaları,tırnak mantarları sayılabilir. Tırnakta oluşan beyaz lekeler ise hastalık olarak sayılabilecek düzeyde değildir. Genellikle hafif ve önemsiz olarak düşünülebilir. Ayrıca toplum içerisinde vitamin eksikliğinden kaynaklandığı söylenir. Fakat bu bilgi yanlıştır.

Tırnak üzerindeki beyaz lekeler mineral eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Mineraller vücuttaki görevleri itibariyle düzenleyici niteliktedirler. Herhangi bir hastalığa karşı önceden bağışıklık kazandırır ve problemle karşılaşmadan evvel tedbir alır. İşte bu sebeple tırnak üzerinde oluşan beyaz lekeler, meydana gelmeden evvel vücuda mineral alınmalı ve bu konu da dikkatli olunmalıdır.

Her mineral aynı özellikte olmadığı için, vücutta da etkiyi oluşturmaz. Mesela hep verilen bir örnektir, demir eksikliğinde kansızlık,potasyum eksikliğinde ise kanın pıhtılaşması problemi ortaya çıkar. Tırnak üzerindeki beyaz lekeler ise çinko eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Çinko eksikliği yalnızca tırnak üzerinde beyaz lekelerin oluşmasına sebep olmaz. Bağışıklık sisteminin zayıf olmasından kaynaklanan hastalıklara, yaraların geç iyileşmesine, büyüme ve gelişme geriliklerine de neden olur.

Peki çinko eksikliğini önlemek için ne yapılmalıdır?

İçerisinde çinko minerali bulunan besinler tüketilmeli, yeterli miktarda alınmalı, eksik ya da fazla tüketilmemelidir. Karaciğer,kırmızı et, peynir, yumurta, mısır, fasulye, brokoli, bezelye, brüksel lahanası ve fındık bol miktarda çinko içerir. Çinkonun C vitaminiyle birlikte tüketilmesi, çinkodan maksimum düzeyde yararlanılmasını sağlar. Ayrıca süt ve süt ürünleriyle birlikte ise tüketilmemesi önerilmektedir. Bu hususlara dikkat edilmelidir.

Tırnak üzerindeki beyaz lekeler çinko eksikliği giderildiği takdirde geçmediyse, başka minerallerin eksik olma ihtimali de düşünülmelidir .En çok selenyum, magnezyum ve manganez eksikliği durumunda tırnak lekeleri oluşmaktadır. Uzun süre bu minerallerin alınmaması, yalnızca vücutta tırnak lekelerinin oluşmasına  değil, bir çok problemin de ortaya çıkmasına sebep olur.

Tırnak lekeleri önemsiz gibi görülebilir. Fakat mineral alımına dikkat edildiği halde geçmediyse, sağlık problemi olarak görülmeli ve uzman bir doktora danışılmalıdır.

Give a Comment