Tonik Sürdükten Sonra Yüz Yıkanır Mı?

Sağlıklı ve pürüzsüz ciltler için tonik olmazsa olmaz bir temizleyicidir. Günde sadece 2 dakika ayırıp cildin tonikle daha temiz ve ışıltılı olması rahatlıkla sağlanabilir. Tonik uygulaması hakkında pek çok merak edilen konuların yanı sıra kullanımı sonrasında yüzün yıkanıp yıkanmaması gerektiği de çok fazla karşılaşılan soruların başında gelmektedir.

Toniğin asıl görevi cilt temizliği ve gözeneklerin sıkılaşmasını sağlamaktır. Kullanımının daha çok uyumadan hemen önce ve sabah kalkar kalkmaz yapılması önerilir. Makyaj sonralarında dahi derinlemesine bir temizleyici olarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Kısacası bu yönüyle tonik cilt üzerindeki yağ, toz, makyaj veya benzeri kir ve kalıntıları derinlemesine temizler, gözeneklerin sıkışmasını sağlayacak daha gergin ve ferah bir cilt sağlar.

Tonik içerisinde cildin sağlığından yana olan yararlı maddeler bulunmaktadır. Evde dahi gül suyu ve maden sodası karıştırılarak tonik etkisi yaratılabilir.

Toniğin özellikle de cildinde sivilce, akne, siyah nokta gibi sorunlar yaşayanlar tarafından düzenli olarak kullanılması önerilir. Çünkü tonik cildin yağ dengesini düzenleyerek sağlıklı bir yapıya kavuşmasını sağlar. Alkol içerikli tonikler yağlı ciltler için birebir bir etki göstererek cildin nefes almasını ve böylece yağ dengesini koruyarak daha pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Toniğin özellikle makyajın ciltten temizlenmesi sonrasında kullanılması önerilir. Makyaj temizleyiciler makyaj kalıntılarını bazen ciltten tamamen arındırmazlar. İşte tam bu zamanlarda makyaj temizleyicisi sonrası bir pamuk yardımıyla toniğin cilde uygulanması gerekecektir. Tonik temizliği sonrasında ciltten çıkan renkli kalıntılar pamukta gözle görülür şekilde fark edilebilecektir.

Toniğin yüzle temasından sonra kesinlikle yıkanması önerilecektir. Bir pamuk vasıtasıyla tonikle temas eden cilt en az 1-2 dakika bu şekilde nemli bırakılmalıdır. Hemen ardından ılık bir su ile cildin tonikten arındırılması sağlanmalıdır. Daha sonrasında ise daha yumuşak bir cilt elde edimi için nemlendirici bir krem uygulaması yapılabilir. Böylece ferah, canlı ve temiz bir cilt daha sağlıklı bir şekilde elde edilebilecektir.

Yorum Yapınız