Yağlı Cilt Nasıl Anlaşılır?

Cilt

Her cilt tipinin kendine özgü belirli özellikleri vardır. Cilt tipini belirlemek ve cilde ona göre bakım yapmak çok önemlidir. Makyaj yaparken de cilt tipine göre uygun ürünler kullanmak oldukça önem taşır.

Yağlı Cilt Tipinin Özellikleri Nelerdir

  • Bu kişilerin ciltleri aşırı sebum üretir, bu da ciltte yağlı bir görüntü oluşmasına sebep olur.
  • Yağlı ciltler genellikle parlak ve kirlenmiş gibi görünür.
  • Sivilce ve siyah noktalara oldukça yatkın bir cilt tipidir.

Cilt tiplerinden biri de yağlı ciltlerdir. Ciltteki yağ hücrelerinin fazla çalışması sonucu yağlı cilt sorunu oluşur. Genellikle görünümü parlaktır. Gözenekler geniş ve dolu, siyah noktalı veya sivilceli olabilir. Bu cilt tipinde epidermis kalındır. Bu yüzden cilt dış tahrişlere karşı fazla reaksiyon göstermez. Yağlı ciltler sivilce ve leke oluşmasına elverişli olsa da kırışıklık ve çizgi oluşumuna yatkın değildir. Yaşa bağlı olarak yağlı ciltlerde oluşan kırışıklık ve çizgiler daha derin ve belirgindir. Bu cilt tipini diğer ciltlerden ayıran en önemli özellikler cildin aşırı yağ salgılaması ve cildin diğer cilt tiplerinden daha kalın olmasıdır.

Cildin yağ üretimi başta genetik olmak üzere kimyasallar, hormonal sorunlar, psikolojik faktörler, yağlı gıdalar ve kullanılan yanlış ürünlere de bağlıdır. Yağlı ciltlerde bakım çok önemlidir ve düzenli olarak yapılması gerekir. Aşırı yağlanma sorunlarında en önemli nokta cilt temizliğidir. Günlük rutinlere düzenli bir şekilde uyarak ciltteki aşırı yağın temizlenmesi gerekir. Temizlenmez ise fazla yağ gözenekle dolar, gözenekler de tıkanarak siyah nokta ve sivilce oluşumuna neden olur.

Cilt bakımında tonik kullanılabilir. Bunun için maden suyu hem tonik etkisi gösterir hem de daha doğal bir çözüm sağlar. Cilt su ile yıkanmalı ve nemlendirici uygulanmalıdır. Kil ve yeşil çay maskeleri kullanılabilir. Makyaj yaparken yağsız ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca yağ oranını dengelemek için makyaj gün içerisinde pudra ile tazelenebilir.

 

Give a Comment