Yağlı Cilt Nasıl Beslenir?

Yağlı Cilt

Yağ salgı bezleri normalden daha fazla yağ üreten yağlı cilt tipi, daha çok genetik sebeplerle ilgili olmakla birlikte hormon düzeyleri ve yeme alışkanlıklarıyla da yakından ilgilidir. Ayrıca nem ve sıcak hava da daha fazla yağ üretimine sebep olan etkenlerdendir. Yağlı cilde sahip kişilerde yaşlılık lekeleri, ince çizgiler ve kırışıklıklar diğer cilt tiplerine göre daha geç belirginleşse de genişlemiş gözenekler, yağ lekeleri, sürekli parlak bir görünüme sahip bir cilt ile mücadele söz konusudur.

Çoğunlukla yağlı cilt bakımından yağ dengesini sağlamaya çalışmak cildin kuruluğunu sağlamak gibi algılanmakla birlikte yağlı ciltlerde de nem eksikliğine rastlanabilir. Bu açıdan yağlı ciltlerin bakımında yağ dengesini sağlamakla birlikte nem kaybını önlemek ya da cildin nem düzeyini korumak amaçlanır. Genel olarak tüm cilt tiplerinde olduğu gibi yağlı ciltlerde de kullanılacak bakım ürünlerinin besleyici nitelik taşımaları daha sağlıklı tercihlerdir.

Yağlı ciltler için besleyici nitelik taşıyan kremlerin içeriğinde yeni deri dokusunu sağlayan A, cildi antioksidan özelliğiyle koruyarak serbest radikallerin oluşumunu engelleyen E ve C vitaminleri ile, anti –bakteriyel, antioksidan özeliklerine sahip kimyasallar ve bitki özleri yer alır. Yağlı cilde sahip kişiler açısından mutlaka kullanılması gereken besleyici kremlerin gece kullanımı tavsiye edilir.

Maskelerde ve peeling uygulamalarında ise daha çok meyve asitlerinin de içerisinde yer aldığı alfa hidroksi asitler (AHA), cildin sağlıklı gelişiminde etkilidir. Özellikle hipoalerjenik asitler ölü hücre derilerini atarak cildin gözeneklerini açar. Yine yağlı ciltler için rahatlıkla uygulanabilecek bentonit kil maskeleri cildi yağ, kir ve ölü deriden kurtararak cildin daha rahat nefes alması açısından önemlidir.

Besleyici özelliği ile tercih edilebilecek anti-aging kremlerinde ise cilt için en etkili vitaminlerden biri olan E vitamini ile cildin nem dengesine etki ederek sağlıklı bir cilt tonunu sağlayan B3 ve B5 vitaminlerine sahip ürünler tercih edilir. Güneş ışınlarına karşı cildi korumak amaçlı kullanılan çinko oksit, yağlı ciltlerde gerekli enzimleri oluşturarak dokuları tamir eder, cilt hücrelerini besler ve onarır. Ayrıca çinko asit içeren kremler antiseptik özellikleri ile yağlı ciltlerde oluşabilecek bakteri ve mikropların temizleyerek sivilceleri engeller. Bunun yanında beta karoten içeren kozmetik ürünleri, çinko oksit gibi yağlı ciltlerde derinin doku oluşumunda önemlidir.

Bunun yanında yağlı ciltler için aloe vera içerikli jeller cildi iyileştirici unsura sahiptir. Cildi nem açısından besleyen ve cildin nemini sağlayan aleo vera jelleri maske amaçlı kullanımlarında sivilcelere ve aknelere karşı yok edici özelliktedir.

Give a Comment