Yağlı Ciltlere Peeling Nasıl Yapılır?

Yüzün sabah akşam düzenli olarak temizlenmesi cildin derinlemesine temizlenmesi anlamına gelmez. Yağli cilt yapısına sahip kişilerin cilt gözenekleri daha çabuk tıkanarak sivilce ve siyah nokta gibi problemlerin oluşmasına neden olur. Bu yüzden haftalık düzenli olarak peeling uygulanması cildin canlanmasını ve yenilenmesini sağlar.

Dışarıdan satın alınan peelingler cildi derinlemesine temizlemez ve kimyasal yapısı cilde zarar verir. Doğallık makyajda olduğu kadar cilt bakımında da önemlidir. Bu nedenle evde hazırlanan doğal peeling maskeleri uygulanması daha sağlıklıdır.

Peeling Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ciltte kızarıklık, sivilce ve açık yara varsa kesinlikle peeling yapılmamalıdır. Cildin enfeksiyon kapmasına syol açabilir. Peeling yapmadan önce ciltte makyaj varsa makyaj temizlenmelidir. Peeling hazırlamak için kullanılacak malzemelerin cilt tipine uygun olmasına ve cildin bu malzemelere karşı alerjisinin olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Peeling hazırlandıktan sonra hemen uygulanmalıdır. Çünkü maske peeling özelliğini kaybeder. Peeling uygulanırken göz ve göz çevresinin korunmasına özen gösterilmelidir. Cildi tahriş etmemek icin ovalamadan nazik davranılmalıdır.

Mısır Unu Peelingi

1 çorba kaşığı yoğurt ile 1 tatlı kaşığı mısır unu karıştırılır. Elde edilen karışım iyice yüze sürülür. Karışım kuruduktan sonra ovalanarak ciltten temizlenir. Son olarak cilt su ile temizlenerek peeling işlemi sonlandırılır. Nemlendirici krem ile cilt nemlendirilmelidir. Haftada 1 kez düzenli olarak uygulanabilir.

Türk Kahvesi Peelingi

1 tatlı kaşığı Türk Kahvesi ve 1,5 tatlı kaşığı taze limon suyu iyice karıştırılır. Elde edilen karışım aşağıdan yukarıya doğru nazikçe bütün cilde sürülür. 5 dakika bekletildikten sonra maske kurur. Yüze peeling yapılarak soğuk suyla durulanır. Bu karışım 15 günde bir uygulanabilir.

Kil Peelingi

Kasenin içine 2 yemek kaşığı kil ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı eklenir. Karışıma birkaç kaşık su eklenerek kıvam ayarlanabilir. Karışım iyice karıştırıldıktan sonra tüm cilde uygulanır. 20 dakika bekletildikten sonra durulanır. Bu peeling yağlı ciltler için idealdir. Cildin fazla yağını alır ve gözenekleri temizler. Bu peelingin 15 günde bir kez uygulanması yeterlidir.

Yorum Yapınız