Yaz Aylarında Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

Yüz

Yaz aylarında güneşin direkt olarak cilde temas etmesi ve yüksek dereceli sıcaklıklar cilde zarar verir. Güneş ışınlarına karşı yüz bakımı nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmelidir?

Yazın yüzü korumak için düzenli kozmetik ürünü kullanmak oldukça fayda sağlar. Bu kozmetik ürünleri kullanırken makyaj malzemelerini azaltmalı ve kullanılıyorsa kaliteli ürünler tercih edilmelidir. Yazın yüz için seçeceğiniz ürünler nem kapasitesi yüksek ve içerisindeki su tutucu özelliği olan fakat kendisi hafif olan ürünler seçilmelidir. Bunun dışında yaz döneminde güneş koruyucular kullanılmalıdır.

Uzun ve kısa vadede yüz ve cildin güneşten kötü etkilenmemesi için bebeklerden yaşlılara kadar herkes güneş koruyucularını kullanmalıdır. Deniz veya havuz kenarında su geçirmez güneş koruyucuları tercih edilmelidir. Su geçirmez güneş koruyucuları 2 saat aralıklar ile yenilenmelidir. Güneş ışınlarına maruz kaldıktan sonra yüzü temizleyip daha sonra uygun olan nemlendiriciler ile yüz temizlenmelidir. Gündüz sıcaklık fazla olacağı için hafif bazlı olan ve yüzde emilimi kolay olan ekstradan yüzde bir tabaka oluşturmayan nemlendirici, bakım kremi ve güneş koruyucuları tercih edilmelidir.

Kişi yüzüne çok fazla kozmetik ürün temas ettirmemelidir. Akşamları yüzün temizlenmesi gerekir. Çünkü günün bütün artıkları veya deriye yapışmış olan hava kirleri yüzde birikir. Özel temizleme jelleri yüze uygulanır ve temizliği sağlanır. Yüz için kullanılacak tüm malzemelerin kaliteli olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca kimyasal oranlarının az olması da önem taşır.

Tatil yapıyorsanız ve bütün gün güneşlenmişseniz akşamları daha besleyici ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca yüzünüze sürecek olduğunuz veya satın alacak olduğunuz kozmetik ürünleri mutlaka test etmeniz önemlidir. Testi, ön kolunuzun iç yüzüne ve bilek kısmına bir miktar sürebilir ve o bölgenin bir gün o şekilde kalmasını sağlayabilirsiniz. Gün sonunda o bölgede herhangi bir kızarıklık veya başka bir reaksiyon yok ise rahatlıkla o ürünü kullanabilirsiniz.