Yumurtayla Yapılan Maskeler Nelerdir?

Yumurta

Yumurta içerdiği zengin protein kaynağı sayesinde fazlaca bilinir ve sıklıkla tüketilmelidir. Ancak sadece tüketmekle kalmayıp çoğu cilt ve saç maskelerinin içerisinde de kullanılması önerilir. Çünkü özellikle cilt maskelerinde yumurtanın cilt sıkılaştırma, gözenekleri temizleme ve küçültme gibi yararları bulunmaktadır. Yumurta akıyla hazırlanan cilt maskeleri düzenli kullanıldığında cilt yüzeyinde oluşan mevcut sivilce, akne, siyah noktalardan dahi kurtulmak mümkün olacak, böylece daha parlak, ferah ve pürüzsüz bir cilt elde edilebilecektir. Peki, yumurtayla yapılan maskeler nelerdir?

Akne Maskesi:

1 tane yumurta kırılır ve sarısı beyazından ayrılır. Ardından sarısı köpürene kadar çırpılır. Eğer ki uygulanacak cilt yağlı ise üzerine birkaç damla limon sıkmakta fayda vardır. Tüm yüze eşit miktarda bir pamuk yardımıyla sürülür. 15-20 dakika kadar kuruması beklenir. Bu sırada cilt çok fazla katılaşıp gerginleşeceğinden herhangi bir mimik yapılmaması, mümkün olduğu kadar yüzün hareket edilmemesi önerilir. Ardından ılık su ile durulama yapılabilir. Gerçek etkilerini görebilmek için düzenli olarak haftada 1 veya 2 kere uygulanması şarttır.

Kırışıklık Maskesi:

Özellikle cilt yüzeyinde oluşan ince kırışıklıkları yok etmek için yumurta akı faydalı olacaktır. İnce kırışıklıklardan derin olanları ortadan kaldırmak için yumurta akı birebir bir etki gösterir. Fakat daha çok çene, alın ve dudak çevresinde oluşan kırışıklıklar için geçerlidir. Göz çevresine yumurta akı yerine başka doğal maskelerin kullanılması daha faydalı olacaktır. Bu maskede 1 yumurta kırılır ve yumurtanın akı yüze dairesel hareketler ile masaj yapılarak sürülür. Hemen hemen 20-25 dakika kadar yumurta akının yüzde kuruması beklenir ve ardından çok soğuk su ile yüz yıkanır. Haftada 2 kere uygulanması önerilir.

Gözenek Maskesi:

2 yumurta kırılır ve bu yumurtaların akına yarım limon suyu ve üzerine ise 1 yemek kaşığı kadar sirke eklenir. Bu karışım köpürünceye dek çırpılır. Ardından bu karışım parmak ucuyla veya bir pamuk vasıtasıyla yüze ve boyuna eşit miktarda uygulanır. Yine göz çevresine sürülmemesi önerilir. Maskenin 10-15 dakika sonra kuruması ardından soğuk bir su ile temizlenmesi önerilir. Ardından nemlendirici bir krem uygulaması yapılarak cilt yumuşatılabilir.

Give a Comment