Yüz Kremi Nedir?

Krem

Cildin ihtiyaç duyduğu nem ve vitaminleri karşılayan yüz kremleri aynı zamanda cildin yağ ve nem dengesini korur. Yüz kremleri ile ciltte bulunan kırışıklıklar azaltılabilir ve lekeler giderilebilir.

Yüz kremleri cildin üzerinde ince bir tabaka oluşturur. Cilt ideal nem seviyesine ulaşır ve su tutucu özelliği ile güzel bir görünüm kazanarak makyajdan verim alınması sağlanır. Yüz kremleri jel veya krem formunda olabilir.

Yüz kremleri mutlaka aşağıdan yukarıya doğru sürülmeli ve günde iki kere uygulanmalıdır. Yüz kremi kullanılırken spatula ile kavanoza el değdirilmeden ihtiyaç duyulan miktarda alınmalıdır. Böylelikle kremin içerisine toz ve benzeri maddelerin girmesine engel olunur. Krem cilde sürülürken parmaklarla aşağıdan yukarıya doğru uygulanmalıdır. Dudak ve burun kenarlarına da sürülebilirken göz çevresine değdirilmemesi önemlidir.

Akşam saatlerinde sürülen kremler cilt tarafından daha çabuk emilir. Çünkü vücut akşam saat 10 ile sabaha karşı 3 arasında gençlik hormonu salgılamaya başlar. Bu süreçte yüz ve vücuttaki kremler doku tarafından daha çok emilir ve içerisindeki ham maddeler cilt tarafından kullanılır.

Yüz kremleri mutlaka temiz cilde uygulanmalıdır. Banyo sonrası cildin kurumasına müsade edilmemelidir. Nemlendirici içeriği yüksek olan ürünlerin tercih edilmesi önemlidir. Yüze ve vücuda sürülen kremlerin doğal olmasına özen gösterilmelidir.

Normal ciltlerde kullandığınız ürünlere göre cildiniz kuruyabilir ve ya yağlanabilir. Bu nedenle az nemlendirici özelliği olan yüz kremleri tercih edilmelidir. Kuru ciltlerde düzenli olarak nemlendirici özelliği yüksek olan yüz kremleri kullanılmalıdır. Yağlı ciltlerde içerisinde yağ içermeyen özellikteki yüz kremi kullanılmalıdır. Karma cilt tipinde T bölgesindeki yağlanmayı ve yanaklardaki kuruluğu gidermek için uygun yüz kremi seçilmelidir. Bu nedenle su bazlı nemlendirici kremler kullanmalıdırlar.

Yüz kremlerinin yaşa uygun olarak seçilmesi gerekir. 18 yaşına kadar sadece nemlendirici özelliği bulunan yüz kremlerini kullanmak yeterli olacaktır. 18-25 yaş aralığında gençleştirici yüz kremi kullanılmasına gerek yoktur. Koruyucu, hücrelerin su tutmasına müsade eden, tahriş etmeyen vücudun ürettiği kolajeni destekleyen ürünlerin kullanılması yeterlidir.

25- 35 yaş arasında ise cildi kırışıklıktan koruyacak ürünler kullanılmaya başlanmalıdır. Kırışıklıklar başladıktan sonra değil, öncesinde önlemini alarak kalıcı etkiler sağlanabilir. 35-45 yaş aralığında kolajen üretimini artırıcı sıkılaştırıcı ve toparlayıcı ürünler tercih edilmelidir. 45 yaşından sonra ise besleyici ve su tutucu özellikteki kremler kullanılmalıdır. Her yaş grubunda güneş koruyucu mutlaka kullanmalıdır.

Give a Comment