Yüz Nasıl Bronzlaşır?

Yaz aylarında deniz ve güneşle birlikte bronzlaşmak için insanlar adeta birbirleriyle yarışırlar. Yüz bölgesini bronzlaştırıp farklı bir görünüme sahip olmak için farklı metodlar uygulanabilir.

Bronzlaştırıcı kremler, yağlar

Tatile çıkarken çantamızda bulunması gereken olmazsa olmaz şey güneş kremidir. Kimi insan ten rengini korumak için koruyucu özelliği fazla olan kremler tercih ederken, bronzlaşmak isteyenler daha düşük korumalı özel yağlar kullanırlar. Faktör diye adlandırılan koruma derecesi ne kadar düşük olursa bronzlaşma o kadar kolay olur. Özellikle son yıllarda piyasaya bol miktarda sürülen havuç özlü yağlar kolay ve kalıcı bronzluk için tercih edilir. Genelde 6 faktör gibi düşük koruma özelliği olsa da güneşin olumsuz ışınlarından koruyan bu yağlar, yüzde acı hissi vermeden kolay bronzlaşmayı sağlar. Ayrıca içindeki maddeler, bronzluğun daha kalıcı olmasına yarar. Bu kremleri güneşe çıkmadan yarım saat önce sürüp tene iyice geçmesine özen gösterilmelidir. Çoğu su bazlı olan bu yağlar, denize girip çıktıktan sonra da etkisini sürdürse de daha etkili bir bronzluk için belirli aralıklarla yeniden sürülmelidir.

Kış aylarında solaryum

Çoğu ünlü simanın yaz aylarında yakaladığı bronzluğu kaybetmemek için kış aylarında solaryuma girip bronzlaştığını biliriz. Solaryum, içinde yatılan ya da ayakta durularak bulunulan kabindir. Kabinlerin içinde tüpler yardımıyla ultraviole ışınlar yayılarak bronzlaştırma sağlanır. Yapılan araştırmalar sonucu solaryuma girenlerde ciddi şekilde cilt kanseri riskinin arttığı saptanmıştır. Kontrolsüz ve acemice yapılan solaryum kişi sağlığına oldukça zararlıdır.

Doğal yöntemler

Bronzlaşmak için evde yapılabilecek doğal maskeler de yardımcı olabilir. Özellikle havuç, ravent ve papatya bu konuda en bilinen doğal ürünlerdir. Havucu ince ince rendeleyip bir tutam şeker ve zeytinyağı ile karıştırarak yüze uygulanan maske bronzlaşmaya yardımcı olur. Yine havuca benzer ravent ile de aynı işlem yapılabilir. Ayrıca papatya suyu ve taze demlenmiş koyu çay ile sabahları yüzü yıkamak da bronzlaştırıcı etkinin yanı sıra yüzü nemlendirip beslemesiyle bilinir.

Yorum Yapınız