Yüz Nasıl Pürüzsüz Olur?

Her insanın cilt yapısı farklıdır. Bu farklılık kimi zaman tükettiğimiz besinlerden kaynaklanmaktadır. Yağlı besinler tüketmek, cildin yağlanmasına neden olur. Bu yağlanma ise sivilce ve siyah noktaların yüzde ya da vücudun her hangi bir bölgesinde oluşmasına sebebiyet verir. Cilt hastalıklarının çoğu cildin aşırı yağlı olmasından kaynaklanır.

Sivilce, siyah nokta ya da çiller yüzde bulunan pürüzlerdir. Çoğu geçici olmakla birlikte, az bir kısmı kalıcı olabilmektedir. Özellikle ergenlik döneminde hormonların fazla çalışması ve yağ salsının çok olması sivilce ve siyah noktaların hat safhaya ulaşmasını sağlar. Her ne kadar geçiş dönemi olsa da, kişiyi rahatsız eden bir durumdur. Kimi zaman özgüvenin zarar görmesine bile neden olabilir.

Yüze pürüzsüz bir görüntü vermek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle düzenli beslenmek, cilt güzelliği açısından çok önemlidir. Her gıdadan dozunda tüketmek gerekir. Çok yağlı, çok şekerli ürünlerden olabildiğince uzak durmak, pürüzsüz bir yüz için şarttır. Ayrıca gazlı içeceklerden de olabildiğince uzak durulmalı, hazır gıdaların tüketilmemesine özen gösterilmelidir.

Pürüzsüz bir yüz için, cilt bakımı yapmak çok önemlidir. Kil maskeleri cilt için oldukça yararlıdır. Salatalığın cilde faydası unutulmamalıdır. Bu yüzden salatalık özlü kürler hazırlanıp yüze maske şeklinde sürülmelidir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi, yüz temizliğidir. Yüze yapılan makyaja dikkat edilmelidir. Doğal olmayan makyaj malzemeleri cilde zarar vermenin yanında, sivilce oluşumuna da sebep olur. Ayrıca yüze sürülen fondöten, cildin yağlanmasına ve siyah noktaların artmasını sağlar. Bu yüzden olabildiğince doğal olan ürünler kullanmaya ve az makyaj yapmaya gayret gösterilmelidir.

Yüzdeki makyajın çok uzun süre kalmaması da önemli hususlardandır. Cildi yağlandırmayacak türden tonikle yüz silinmelidir. Fakat toniklerin çoğunun cildi yağlandırdığı için tonik yerine, gül suyu tercih edilebilir.  Bir miktar gül suyu pamuk üzerine dökülmeli ve yüz her makyajdan sonra silinmelidir. Arkasından yüz mutlaka soğuk suyla  yıkanmalıdır. Uyumadan önce makyaj mutlaka silinmelidir.

Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de sigara kullanmaktır. Sigara ciltte kusurların oluşmasına sebep olur. Yüzde erken yaşlarda kırışıkların oluşumunun bir nedeni de sigara kullanımıdır. Sigara kullanmamak yüzün pürüzsüzlüğünün sağlanması ve korunmasında etkin bir faktördür.

Kısacası pürüzsüz bir yüz için yapılması gereken, doğal yaşamaktır. Hem tüketilen gıdalar açısından hem de kozmetik ürünleri bakımından, doğal ürünler tercih edilmelidir.

Give a Comment