Yüzdeki Kırmızı Lekeler Nasıl Geçer?

Birçok kişi zaman zaman cilt problemleriyle karşılaşabilmektedir. Bu cilt problemlerinden birisi de ciltte oluşan kırmızı lekelerdir. Cildimize rengini veren melanin pigmentinde hasar meydana geldiğinde ciltte kırmızı lekeler oluşabilmektedir. Ciltte kırmızı lekelerin oluşmasının bir nedeni de kanın lekenin oluştuğu bölgede toplanmasıdır. Doğru cilt bakımıyla ciltteki kırmızı  lekelerden kurtulmak mümkündür.
Peki yüzdeki kırmızı lekeler nasıl geçer? Nasıl bir bakım uygulamak gerekir?

  • Yüzdeki kırmızı lekeleri geçirmek için havuca başvurabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan havuç, zeytinyağı ve biraz killi toprak. 2 tane havucu robottan geçirip suyunu çıkarın. Suyunu sıktığınız havuçların içine bir miktar zeytinyağı ve biraz killi toprak ekleyip iyice karıştırın. Elde ettiğiniz maskeyi günde bir kez olacak şekilde yüzünüze sürün
  • 2 adet elma ve 2 adet limonla iyi bir kırmızı leke geçirici hazırlayabilirsiniz. Bu karışımı yapmak için her ikisinin de suyunu iyice sıkın. Elma ve limon suyunu karıştırıp üzerine katılaşmaya başlayıncaya kadar zeytinyağı ve süt ekleyin. Hazırladığınız karışımı ocakta ısıtın. Karışım soğuduktan sonra yüzünüzde kırmızı leke olan yerlere sürün ve yaklaşık 1 saat bekletin. Daha sonra ılık suyla yıkayın.
  • Limonun suyunu kullanabileceğiniz gibi kabuklarını da kullanabilirsiniz. 2 tane limonun kabuğunu rendeleyip üzerine 2 adet yumurta akı ekleyip krem olana kadar iyice karıştırın. Her ikisi birbirine iyice karıştıktan sonra bu kıvamlı maskeyi yüzünüzde kırmızı lekelerin olduğu yerleri masaj yaparak sürün. 1 saat bekledikten sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın.
  • Maydanoz, salatalık ve mantardan da kırmızı lekeleri geçirici bir maske hazırlayabilirsiniz. Biraz maydanoz, 4-5 tane mantar ve 1 tane salatalığı çok küçük doğrayın. Hepsini bir tavada yumuşayıncaya kadar pişirin. Hazırladığınız maskeyi yatmadan önce yüzünüze sürebilirsiniz.
  • Yüzünüzde oluşan kırmızı lekeleri geçirmek için şifalı bitkilere başvurabilirsiniz. Bu bitkilerden birisi ayrık otudur. 1 su bardağı kaynar suyun içine ayrık otunu katıp demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra bir tülbent yardımıyla karışımı süzün. Elde ettiğiniz suyu bir pamuk yardımıyla yüzünüze sürün. Sürme işleminden önce yüzünüzün temiz olduğundan emin olun. Bu suyu sabah akşam yüzünüze sürebilirsiniz.

Give a Comment