Yüzdeki Sarkmalar Nasıl Engellenir?

Yüz

Yüzde sarkma, yaşa ve yer çekimine bağlı olarak zamanla gelişen ve artan bir sorundur. Yaşın etkileri ve sarkma en çok yüz ve boyun bölgesinde kendisini gösterir. Özellikle yanaklarda görülen sarkma sizi yorgun ve yaşlı gösterecektir. Peki, bu durumdan nasıl kurtulabilirsiniz?

Yüzdeki sarkmaları önlemek adına yapılabilecek ilk şey beslenmeye dikkat etmektir. Elastin ve kolajen lifleri cildinize sıkılık verir. Bu nedenle bu maddelerin vücudunuzdaki yoğunluğunu korumalısınız. Bunu da doğru beslenme ile sağlayabilirsiniz. Çokça sebze ve meyve tüketimi bu konuda ilk yapılabileceklerdendir. Özellikle yeşil sebze tüketimine ayrıca dikkat edin. Sigara ve alkolden uzak durmalı ve güneş altında çok kalmamaya özen göstermelisiniz. Bunlara ek olarak, cildin esnemesi ve nemli kalması, dolayısıyla sarkmaların da engellenmesi için en önemli şeylerden biri bol bol su içmektir. Günde en az 2-3 litre su tüketmelisiniz.

Beslenmenin yanısıra uyku düzenine de dikkat edilmelidir. Hergün vücuda yetecek kadar uyuyun ve uzun süre uykusuz kalmayın. Stres de cilde zarar verebilen bir etken olduğu için, stresten uzak kalmaya ve onla baş etmeye çalışın. Bunun için hergün düzenli yürüyüşler yapabilir; ya da yoga ve pilates gibi aktivitelerden yararlanabilirsiniz.

Çeşitli bakım ürünleri ile cerrahi müdahaleler de yüz sarkmasını önlemek adına yapılabilecekler arasındadır. Sarkmalar ilk görülmeye başlandığı sırada anti-aging kremleri ile mineral içeren çeşitli kremler kullanılabilir. Bu kırışıklık ve sarkmayı önleyici kremler düzenli olarak kullanıldığında sarkma konusunda etkili olurlar. Botoks ve lazer işlemleri de yüzdeki sarkmaları önleyen işlemlerdir.

Hazır olarak alabileceğiniz kremler ve bakım ürünleri dışında sarkmayı önlemek adına evde uygulayabileceğiniz teknikler ve maskeler de mevcuttur. Süt küpleri bunun başında gelir. Sütü küçük buzluklara yerleştirerek buzdolabında dondurun ve bu buz küplerini yüzünüze hergün uygulayın. Bu işlem yüzünüzü toplamaya yardımcı olacaktır. Yumurta maskesi de uygulanabilecek bir diğer işlemdir. Yumurtanın beyazını çırptıktan sonra çöz çevresini hariç tutarak yüzünüze sürün ve 15 dakika kadar bekletin.

Daha sonra ılık suyla durulayıp, yumuşak bir havluyla kurulayın. Ayva maskesi de ciltteki sarkmaları önleyen bir diğer maskedir. Bunun için ayvanın çekirdeklerini çıkarıp sıcak suya atın ve 1-2 saat kadar demlendirin. Daha sonra içine 1 tatlı kaşığı bal ilave edin. Bu karışımı hergün uygulayıp yarım saat kadar bekletin ve yine ılık suyla durulayın.

Give a Comment