Connect with us

Ne Aramıştınız?

Güzellik

Yüzdeki Tırnak İzi Nasıl Geçer

İnsanlar şakalaşırken veya çocukken oyun oynarken, kavga ettiklerinde ya da kazara yüzlerinde tırnak izleri bırakabilirler, ayrıca yüz bölgesinde özellikle kedileri ve köpeklerin patileri sonucunda izler kalabilir. Bu yazıda yüzde tırnak izi nasıl geçer, tedavisi, çözüm yöntemleri, tırnak izi için krem, yüzdeki izler nasıl silinir hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Tırnak İzi

İster insan isterse kedi, köpek kuş gibi hayvan dostlarımızın tırnakları yüzümüzde veya kolumuzda izler bırakabilir. Aslında vücudumuzdaki tırnak izleri genelde geçerler, çünkü cildimizde epidermis tabakası yüzümüzde daha incedir ve burada oluşan tahribatın iz bırakma olasılığı daha yüksektir. Tırnak izi aslında bir çeşit kesik izidir. Tırnaklar veya patiler, cildin epidermis tabakasının altında bulunan dermis tabakasına kadar ulaşarak keserek hasar oluşturur. Dolayısıyla bu izler belli bir süre sonra yara olarak iyileşse de arkalarında kalıcı iz bırakabilirler. Bu yüzden tırnak izi ilk oluştuğunda kalıcı iz bırakmadan tedavi ve bakımına özen gösterilmeli, kalıcı hasar kalması böylelikle önlenmelidir.

Tırnak İzi Geçiren Krem

Eğer izleriniz yeniyse krem kullanarak izlerinize bakım yapmanız oldukça önemlidir. İzlerin ilk olduğu zamanlarda yapacağınız bakım ihmale gelmez. Ancak iz oluştuktan sonra 6 ay geçtiyse bu izin geçmesi için kremler bir işe yaramaz. Çünkü oluşmuş izler kremle falan geçmez, ama izler yeniyse kalıcı olmaması için kremler kullanmanız önemlidir. Genelde madecassol, contratubex gibi kremlerle yaranın bakımını yapın. Ama eski izlerde bu kremlerin kullanılması bir işe yaramaz, çünkü iz dermis tabakasında oluşan yırtık sonucu oluşur ve bu yırtık kremlerle giderilmez.

Yüzdeki Tırnak İzi Tedavisi

Yüzde oluşan tırnak izi eğer 1 sene ve daha öncesinde olduysa yani üzerinden zaman geçtiyse kremlerle falan iz tedavi edilip silinemez. Bu tarz izlerin silinmesi için genellikle cildin üst tabakasını soyan ve cilt altını uyaran tedaviler yapılır. Bunun için lazerle tırnak izi tedavisi, dermapen tırnak izi tedavisi, dermaroller tırnak izi tedavisi, kimyasal peeling tırnak izi tedavisi gibi işlemler uygulanır.
İz silmek için yapılan bakım ve tedavilerin ortak noktası ciltte kontrollü hasar oluşturmak ve dermisteki kollajen ile elastin bağ dokuyu yeniden onarmak amaçlanır.

Evde Tırnak İzi Geçirmek

Yukarıdaki tedavi işlemleri kliniklerde uygulandığı için tekrardan uzun uzun yazmayacağım. Diğer yazılarımda zaten anlattım. Ben size evde tırnak izi nasıl geçer konusunu aktaracağım şimdi. Genelde bu tarz izlerin geçirilmesi için bitkisel yöntemlere başvurur insanlar bir sürü ot çer çöp bilgisi verilir ama bunlar bir işe yaramaz. İzleriniz yeniyse, kantaron yağı gibi yağlar kullanmanız faydalıdır. Ama oluşmuş izlerde bu bakımların etkisini göremezsiniz. Yapmanız gereken şey derinin üst tabakasında soyulma yaparak cildin alt tabakasını uyarmaktır. Evde bu işlemi yapmak için gerekli malzemeler
  • %25 tca
  • Madecassol krem
  • E vitamini
  • B5 vitamini
  • Çinko oksit
  • Glikolik asit %10
  • C vitamini (l-ascorbic acid)
Evvela tırnak izlerinin üzerine tca kimyasal peeling yapacağız. Bu noktada en önemli kriter uygulamayı çok ince yapmaktır. Bir iğnenin ucuna dolayacağınız pamukla asiti cilde sürmeniz gerekiyor. İzler birden çoksa ilk olarak bir tanesinde deneme uygulaması yapacaksınız. Sonra soyulma biterse diğerlerinde denersiniz.
TCA asiti çok ama çok ince olarak sadece tırnak izinin tam ortasına süreceksiniz. Burada ince uygulama yapmak çok önemli. Bunun için iğnenin ucuna dolanmış bir pamuk yeterli gelecektir. İzin tam ortasına asiti sürdükten tam 2 dakika sonra böleyi bol suyla yıkayacaksınız. Defa defa yıkamanız lazım. Yüzünüzü kuruttuktan sonra bakım merhemini kullanacaksınız.
Merhem için, 1 tüp madecassol, 5 ml e vitamini (yarım şişe), 5 ml b5 vitamini (yarım şişe), 5 gr çinko oksit (yarım poşet) ürünleri karıştırarak merhem yapın, hazırladığınız merhemi buzdolabında saklayın. Merhemi sabah ve akşam çok az miktarda uygulama yaptığınız yere sürün.
Kremi her dakika sürmek, bolca süreyim çabuk iyileşsin demek büyük hata olur. Kremi çok veya sık sürerseniz bölge aşırı yumuşayıp hemen soyulur. Kremi çok nazikçe cildi zedelemeden ve az miktarda sürün.
Cildiniz yaklaşık olarak bir hafta içerisinde soyulacak, bu bazen 10 günü de bulabilir. Bu aşamada bölgeyi kaşımak, kabuğu kaldırmak, bölgeyi tahriş etmekten kaçının. Güneşli zamanlarda bölgeye güneş kremi sürün. Mümkün mertebe oynamayın. Asit uygulaması yaklaşık olarak ayda bir yapılır.
Soyulma bittikten 5 gün kadar sonra, sadece akşamları, yüzünüzdeki ize kulak çubuğu yardımıyla %10 glikolik asit sürün, asiti çok nazikçe ve yaymadan sadece izin üzerine sürün, eğer asit çok kızartırsa 3 dakika sonra yıkayın kızartmazsa yıkamanıza gerek yok. Sonrasında 1 tatlı kaşığı suda yarım pirinç tanesi kadar c vitamini eritip bunu da bütün cildinize sürün. İşlemi sadece akşamları cildiniz soyulduktan 5 gün sonra yapacaksınız, yani ortalama olarak asit uygulamasından 15 gün sonra başlayabilirsiniz. 15 gün kadar sadece geceleri bu bakımı yapın. Bu bakımdaki amaç cildin kolajen ve elastin üretimini arttırmaktır.
Yaklaşık olarak ayda bir asit uygulamasını yapacaksınız, periyod asit uygulaması sonrası soyulma 15 gün ve 15 gün kadar da glikolik asit c vitamini bakımı şeklinde devam edecek.
Daha detaylı anlatımların olduğu aşağıdaki yazı başlıklarına da gözatmanızda fayda var. Aklınıza takılan şeyler olursa yorumlar bölümünden sorun.
Yorum Yapınız.

Yorum Yapınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

POPÜLER

Cilt Bakımı

Elleriniz her koşuldan hemen etkilenir. Soğuk hava, fazla sıcak hava, ani sıcaklık değişiklikleri, deterjanlar ellerinizin bir numaralı düşmanıdır. Dış etkenlerle hemen kurur, sertleşir hatta...

Cilt Bakımı

El bakımı sadece kadınların değil aynı zamanda erkeklerin de özen gösterdikleri bir ayrıntıdır. Her işi eller yardımıyla yapıyor olmanız ve her hava koşulunun elleri...

Cilt Sağlığı

Kirpikler, göz kapaklarının üzerinde bir tente vazifesi görerek gözleri dış ektilerden ve doğrudan gelen ışıklardan koruma görevine sahip bir unsurdur. Ayrıca kişinin ifadesine anlam...

Makyaj

Kalın kaşlı olmak duruma göre, hem şans hem de şanssızlık olarak görülebilir. İncelmesi gerekiyorsa, hep almak zorunda kalmak, zorunuza gidebilir. Unutmayın güzellik emek ister....

Cilt Bakımı

Vücudunuzdaki istenmeyen tüyler sadece yaz aylarında değil bütün yıl canınızı sıkmaya yeter. Ancak yaz ayları etek boylarının kısalması, şortların tekrar giyilmeye başlanması, deniz ve...

Güzellik

Dakikalar içerisinde bronzluk sağlayan oto-bronz kremler, güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmadan bronzlaşmayı sağlıyor. İçerisindeki pigmentler ile cildi boyayan ve ürün tipine göre birkaç haftaya...

Makyaj

Her geçen gün özellikle gençler arasında bir moda rüzgarının etkisiyle artan piercingin en yaygın olarak tercih edilenlerinden biri kaş piercingidir. Kaş piercingi hem erkekler...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Advertisement