Zeytinyağıyla Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak

Zeytinyağı ile tırnak bakımı güzel ve bakımlı ellerin reçetelerindendir. Doğal bakımlarla tırnaklar sağlıklı ve güzel bir görünüme kavuşur. Özellikle limon ve zeytinyağı tırnaklarda harika etkilere sahiptir. Kış aylarında soğuktan çatlayan eller ve nemsiz kalarak kırılan tırnaklar bakıma ihtiyaç duyar. Doğal malzemelerle yapılan bakımlar tırnaklarda mucizevi etkiler göstererek tırnakları besler ve güçlendirir.

Ellerin en büyük dostu limon, tırnakları güçlendirici ve sertleştirici etki göstererek tırnak sararmalarını önlüyor. Günlük beslenme programında tırnakları güçlendiren bakır ve çinko ağırlıklı bir beslenme programı izlenmelidir. Böylece tırnaklar hem nem bakımından zengin olur hem de güçlü bir görüntüye sahip olur.

Çabuk kırılan ve soyulan tırnaklar için biraz zeytinyağı ve bir limon suyu sıkılarak karıştırılır. Karışımda 15 dakika bekletilen eller daha sonra ılık su ile durulanmalıdır. Güç kazanan tırnaklar aynı zamanda nemlenir. Bunun yanında bir kaşık esmer şeker, biraz zeytinyağı ve bir limonun suyu sıkılarak karıştırılır. Karışım tırnaklara ve ellere sürülerek peeling yapılır. Tırnaklardaki soyulma problemlerine iyi gelen bu maske aynı zamanda cildi ve tırnakları nemlendirir.

Zeytinyağı biraz mısır unu ile karıştırılıp tırnaklar ve eller ovulur. Daha sonra ılık su ile durulanan ellere bir miktar gliserin ve az miktarda limon suyu ilave edilen karışımla eller sarılır. Yaklaşık 20 dakika sarılı olarak bekletilen eller daha sonra durulanır. İşlem sonrasında eller yumuşacık bir hal alır.

Ayrıca yarım bardak zeytinyağı ve bir kaşık elma sirkesi de tırnaklarda mucizevi etkiler yaratacaktır. Yaklaşık 10 dakika karışım içerisinde bekletilen eller daha sonra durulanmalıdır. Daha güçlü ve soyulmayan tırnaklar için bu bakım haftada 1 kez tekrarlanmalıdır.

Yarım bardak süt ve 1 kaşık zeytinyağı ise ellerde pamuk gibi bir his yaratır. Kalsiyum açısından zengin olan süt tırnakları beslerken ellere de gereken nem ve yumuşaklığı verir. Haftada 1 kez düzenli olarak uygulanan bakım ile eller daha pürüzsüz ve bakımlı bir görüntüye kavuşacaktır.

Give a Comment